Neplnění leasingové smlouvy

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, mám dotaz ohledně auta mám na sebe vzatý leasing na auto pro sestřenku ktera odmítá platit splátky za auto .auto.je cele psane na me co stim mam dělat akorát co je její na autě jsou jeji znacky .. moc by mi pomohlo co mam dělat Děkuji pěkně

Odpověď:

Dobrý den,

nutno poznamenat, že majitelem vozidla je leasingová společnost. Vy k němu máte až do jeho splacení pouze právo držby, které vás opravňuje věc držet a užívat ji.

V případě že by sestřenice skutečně přestala platit jednotlivé leasingové splátky a nehradil je ani nikdo jiný (tj. ani Vy), je zde riziko, že by společnost smlouvu vypověděla z důvodu neplnění jejích povinností a následně by došlo k majetkovému vypořádání (tj. řešilo by se případné vrácení automobilu a uhrazení zbývající splátky a úrok z prodlení).

Ve svém dotaze to nezmiňujete výslovně, nicméně patrně došlo k tomu, že sestřenice Vám slíbila, že bude splátky hradit a nyní své slovo neplní. Neuvádíte, zda jste mezi sebou uzavřeli dohodu o úhradě splátek tj. obdobu smlouvy o půjčce. Pokud ano, jste povinnen hradit splátky z leasingové smlouvy, která je psaná na Vás, Vy. Zároveň však máte právo vymáhat dlužné splátky po sestřenici – pakliže máte písemnou smlouvu. V případě že tomu tak není, bylo by vhodné od ní získat uznání dluhu – to by Vám zvýšilo šanci v případě vymáhání dlužných splátek soudně. Určitě je také na místě si schraňovat doklady o uhrazení jednotlivých splátek ze strany ze sestřenice.

V případě potřeby můžete svoji situaci osobně zkonzultovat v některé z občanských poraden. Kontakty včetně otvíracích hodin najdete zde: www.obcanskeporadny.cz

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 19.8.2014