Neplnění vyživovací povinnosti

Kategorie: Výživné

Dotaz:

Dobry den, kdyz chci pokracovat ve studiu na vysoke skole (nav. Mgr.) a otec s tim nesouhlasi, takze mi nechce davat penize, ma na to pravo nebo me musi platit i tak? Nasi jsou rozvedeni uz sedm let, to mu urcil alimenty soud. Kdyz jsem byla doted na bakalarskem studiu, tak mi penize porad daval, ale ted tvrdi, ze uz nemusi, protoze vysokou skolu mam a pokracovat podle neho uz neni nutne. Ja sice chodim na brigadu, ale to nestaci a vic chodit nemuzu. Takze ty penize od nej jsou pro me dost dulezite. Dekuji za radu!!

Odpověď:

Dobrý den,

vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti trvá do doby, než je dítě schopno samo se živit. Z praxe vyplývá, že soustavné studium, tedy příprava na budoucí povolání, zpravidla znamená, že vyživovací povinnost trvá. Existují samozřejmě i výjimky (např. pokud by dítě záměrně studium protahovalo právě kvůli výživnému, chodilo do práce na plný úvazek např. při dálkovém studiu, apod.).

Z Vámi uvedených informací soudíme, že s největší pravděpodobností vyživovací povinnost trvá. V tom případě máte právo trvat na plnění vyživovací povinnosti ze strany otce, v případě potřeby můžete zkusit i požádat o zvýšení výživného.

Bližší postup, jak vymáhat již dlužné výživné naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/dluh-na-vyzivnem/

http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/vymahani-vyzivneho/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 24.7.2014