Nepřijetí do práce kvůli exekuci

Kategorie: Exekuce a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, našla jsem si novou práci, ale dělám na Ičo. Tedˇ mi ale nechtějí dát pracovní smlouvu, protože zjistili, že mám exekuci. Můžou mě kvůli tomu nepřijmout? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že se jedná o zaměstnavatele, u něhož jste pracovala na základě živnostenského oprávnění a domluvili jste se, že nastoupíte do pracovního poměru. Zaměstnavatel si to ale rozmyslel poté, co zjistil, že máte exekuce.

Tato situace má dva důležité aspekty. Jeden z nich je, že zaměstnavatelé nemají žádným právním předpisem přímo zakázáno, aby při přijímání zaměstnance zohledňovali, zda má nebo nemá exekuce. Pro zaměstnavatele to tedy může být důvod, proč někoho nepřijmout.

Druhým je, v jaké fázi si to zaměstnavatel rozmyslel. Nový občanský zákoník totiž upravuje tzv. předsmluvní odpovědnost – v tomto případě se hovoří o příslibu zaměstnání – podrobnější informace naleznete zde: http://www.pravniprostor.cz/clanky/pracovni-pravo/k-prislib-zamestnani-a-jeho-zavaznost. Zaměstnavatel má sice právo si v průběhu vyjednávání svou vůli pracovní smlouvu uzavřít, pokud k tomu má spravedlivý důvod. Bohužel Vám nedokážeme říci, zda by to, že se zaměstnavatel dozvěděl o Vašich exekucích, bylo vyhodnocováno jako spravedlivý důvod. V tomto doporučujeme obrátit se na poradnu specializovanou na pracovní právo, např. zde: http://www.odbory-online.cz/pravni-poradna/pravni-poradna-on-line.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 23.3.2015