Neschopnost splácet a insolvence

Kategorie: Oddlužení a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, mám celkem rychlý dotaz, ale nevím zda-li ho podám dobře.
Jsme s přítelem 3 roky, v tomto období jsem si vzala půjčku něco málo přes 400 tis, aby jsme si mohli udělat byt, vzala jsem si jí na sebe, jelikož byt patří mě.. jenže přítel si nakonec rozmyslel naše soužití a dále s námi již nechce setrvávat.. já se ptám na otázku, jak řešit dluh, který nám vznikl společně, a který ted bude už čistě na mě.. mám malého syna, tudíž budu samoživitelkou a nyní jsem sice v pracovním poměru, který končí na konci tohoto roku, ale pracovní neschopnosti, která bude nejspíš trvat do konce roku a smlouva mi již nebude prodloužena, mám ještě jednu smlouvu na DPP.. byla by možnost insolvenčního řízení, jaká je možnost, že mi to schválí a jak to probíhá, a k čemu mi to vůbec bude.Nyní mám splátky dohromady 7400 kč, mám nemocenskou 8500 a alimenty 2000.

Odpověď:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že půjčku jste si vzala na Vaše jméno, ocitáte se v roli dlužníka a  je opravdu nyní pouze na Vás, abyste ji také splatila. Současně nepředpokládáme, že by Váš přítel byl u závazku zapsán jako ručitel či spoludlužník. Také oceňujeme, že si jste svého postavení vědoma.

Nezmiňujete se, zda jste zkoušela  s věřitelem, vyjednávat o úpravě podmínek ke splácení vzhledem k tomu, že se Vám změnila životní situace? Mohla byste např. zkusit zažádat o snížení či odložení výše splátek. V tomto případě ale musíte počítat, že se tímto krokem úměrně prodlouží doba splácení.

Uvádíte, že máte pracovní poměr a současně jste v pracovní neschopnosti. Někteří věřitelé společně s půjčkou nabízejí také tzv. pojištění schopnosti splácet.  Pokud byste ho měla sjednané, bude vhodné si prostudovat znění smluvních podmínek a zjistit tak, zda by se vztahovaly také na Vaši situaci. 

Jako další řešení Vaší finanční situace se ještě nabízí obrátit se na pomoc státu, tedy zkusit zažádat o sociální dávku Přídavek na dítě. Ačkoliv uvádíte Vaše příjmy, nemůžeme Vám zaručit, že na tuto dávku budete mít nárok, protože neznáme Váš čistý roční příjem, který má vliv na přiznání dávky. Některé internetové portály (např. zde http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-pridavku-na-dite.php?stayform=true) nabízí výpočet pro tuto dávku, kde si můžete díky kalkulačce spočítat, zda byste na dávku měla nárok. Případně můžete zkusit také zvážit podání žádosti o příspěvek na bydlení. Více informací naleznete zde: https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prisp_na_bydleni a zde: http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-vyse-prispevku-na-bydleni.php?stayform=true  Pro úplnost dodáváme, že o obě dávky se žádá u místně příslušného úřadu práce. 

Vzhledem k příjmům, které uvádíte, se obáváme, že byste nyní do oddlužení nemohla úspěšně vstoupit, protože byste nenaplnila zákonnou podmínku uhrazení alespoň 30% závazků nezajištěným věřitelům v průběhu 5 let. Nehledě na to, že pakliže by byl toto jediný Váš věřitel, tak nesplňujete další  podmínku nutnou  pro povolení oddlužení, která ukládá, že žadatel musí být v úpadku nebo hrozícím úpadku. To v praxi znamená, že musíte mít více věřitelů. Více informací o oddlužení můžete získat na našem internetovém portálu http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/.

 S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 23.11.2015