Neschopnost splácet a jednání s vymahačskou firmou

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den, mam spoustu dluhu a nevim co s nima. Nekolik let uz sem na pracovnim uradu a nemam zadny majetek. Chodi mi porad dopisi od vymahacu a chtěji, abych platil velke splatky. uz sem jim psal, ze nemam, ale je jim to jedno. co jim mam napsat, aby uz dali pokoj? Dekuju za kazdou pomoc.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že ono vymáhání se děje nikoli prostřednictvím soudních exekutorů, kteří zastávají veřejné exekutorské úřady, ale skrze různé vymahačské či inkasní firmy a společnosti, které zastupují věřitele. Tyto firmy nemají oproti běžnému občanovi žádné speciální kompetence, tj. nemají žádné pravomoci. Majetek dlužníka nemohou nijak postihovat. Jsou to čistě soukromé „podnikatelské“ subjekty, které nepodléhají (na rozdíl od soudních exekutorů) žádné kontrole ani regulaci jejich činnosti. Jediné co mohou, je zasílat dlužníkovi upomínky a různé výzvy k zaplacení. Pochopitelně bez případných výhrůžek apod.; v takovém případě by bylo možno i podat trestní oznámení na Policii ČR.

V minulosti se některé takové společnosti snažily neoprávněně vydávat za řádné „exekutorské firmy“.  Pro kontrolu seznam soudních exekutorů a další pravidla exekuční činnosti najdete např. na webu exekutorské komory: http://www.ekcr.cz/.

Bližší informace o tzv. inkasním řízení naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/odborna-sekce/inkasni-rizeni/.

Pokud by se však přeci jen jednalo o exekutory (kteří již v rámci výkonu své činnosti řadu oprávnění mají), doporučuje v situaci, kdy nemáte žádný postižitelný majetek nebo příjem podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost, vzor naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.6.2014