Nezaplacená mzda

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

PoPOVazena pani/ pane, dobry den.
Mel bych na Vas dotaz s prosbou o radu.
V kvetnu letosniho roku jsem podal v zamestnani vypoved dohodou. Vypovedni lhuta mi konci patek 31. cervence.
Muj zamestnavatel mi dosud za kveten i cerven nevyplatil mzdu s tvrzenim ze momentalne nema prostredky.
Je tudiz pravdepodobne ze mi nevyplati ani mzdu za posledni odpracovany mesic- cervenec.
Patek 31.8 je muj posledni den v praci, nasledne se budu registrovat na uradu prace a zacnu si hledat novou praci.
Poprosil bych Vas o radu jak v tomto pripade mam postupovat, abych o sve penize neprisel.

Dekuji Vam.

S pozdravem a pranim hezkeho dne.

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem si dovolujeme upozornit, že pracovní poměr může být ukončen buď dohodou nebo výpovědí (nyní necháváme stranou ještě další způsoby ukončení pracovního poměru jako je např. jeho okamžité zrušení, zrušení ve zkušební době atd.). V tomto případě si dovolujeme předpokládat, že jste se zaměstnavatelem uzavřeli dohodu o ukončení pracovního poměru k 31.7.

Pokud vám zaměstnavatel (nyní již bývalý) peníze neuhradí, můžete se obrátit na soud s žalobou či návrhem na vydání platebního rozkazu. Určitě je také vhodné zkontrolovat v insolvenčním rejstříku – isir.justice.cz, zda na něj není zahájeno insolvenční řízení. Pokud ano, je potřeba kontaktovat insolvenčního správce a o dluhu vůči Vám jej informovat.

Ještě předtím, než se obrátíte na soud, je vhodné minimálně 7 dnů předtím zaslat předžalobní výzvu k dobrovolnému plnění, jinak se vystavujete riziku, že Vám soud nepřizná náhradu nákladů.

Potřebné vzory naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/.

Další cestou může být zahájení insolvenčního řízení na Vašeho zaměstnavatele. Tímto krokem byste se velmi jednoduše řečeno dostal k možnosti čerpat finanční prostředky představující mzdové náhrady při platební neschopnosti zaměstnavatele od Úřadu práce více viz https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/ins_prava

Jedním z předpokladů tohoto řešení však je, že znáte další věřitele Vašeho zaměstnavatele např. další zaměstnance, kterým nebyla vyplacena mzda, dodavatelé energií, zdravotní pojišťovna atd. Dalším krokem by bylo vypracování insolvenčního návrhu.

Můžete také zvážit  osobní návštěvu v některé z občanských poraden – www.obcanskeporadny.cz, zde by Vám mohli mimo jiné pomoci zjistit, zda Vám (i přestože se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou) nevznikl nárok na odstupné.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 28.8.2015