Podání návrhu na povolení oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Přeji dobry den a rád by jsem se informoval jako mam podat insolvenčni řizeni a to z důvodu meho úpadku dělal jsem totiž na OSVČ činnost ačkoli prace bylo min a min až najednou čtyri měsice nebyla žadna dostal jsem se do situace když jsem už nemohl sve závazky k věřitelum plnit dostal jsem se do neprijemný situace i když jsem to veřitelum řekl pořad trvali na svém platit musite tak naco tady před půl roce davali v televizi, že se dá s každým veřitelem domluvit ale ve skutečnosti to pravda neni. Musel jsem už i v krajní nouzi přerušit živnost a zamestnat se ale to nic neměni na tom že mi hrozi už exekuci. Jsem totiž krátce zaměstnaný a dluhy mi prerostly přes hlavu.  Jak bych mohl prosim podat bezchybně navrh na insolvenci?  Je možné u vás získat pomoc nebo mi zaslat nejaky návrh? Jak to mam podat? Děkuji a jsem vám vděčný už teď za jakoukoliv pomoc.

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve bychom chtěli ocenit Vaši snahu situaci řešit, i když to jistě není snadné.

V první fázi doporučujeme se co nejpodrobněji seznámit s tím, co insolvenční řízení vlastně obnáší – předpokládáme, že máte zájem o oddlužení. Zde naleznete řadu informací jak k jeho průběhu, tak podmínkám (mimo jiné i týkající se omezení dluhů z podnikatelské činnosti): http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/

K podání návrhu na povolení oddužení je potřeba vyplnit příslušný formulář, který je ke stažení zde: https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR. K němu je zapotřebí přiložit povinné a popř. i nepovinné přílohy. Mezi ty povinné patří např. výpis z trestního rejstříku, seznam majetku a závazků atd. (jejich výčet je uveden ve formuláři).

Jestliže se rozhodnete o oddlužení požádat, velmi doporučujeme obrátit se na některou z bezplatných poraden, kde Vám zdarma pomohou návrh vyplnit. Na internetu lze nalézt pokyny k vyplnění či předvyplněné vzory, nicméně dle našich zkušeností nenahradí radu poradce, který Vám i může vysvětlit případné nejasnosti. Kontakty naleznete např. na www.obcanskeporadny.cz či www.financnitisen.cz. Co je vhodné si na takovou konzultaci připravit za informace naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 3.11.2013