Oddlužení a dědictví

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat na průběh dědického řízení. Můj bratr je již třetím rokem v insolvenci. A máme se dělit o majetek po zesnulém otci. Jedná se o zůstatkovou částku 60 000 Kč a auto v hodnotě 10 000 Kč. Vyčetl jsem, že o svou polovinu příjde ve prospěch věřitelů. Nemůže se vzdát dědictví v můj prospěch ? A následně by jsme se vyrovnali a on by to uhradil své insolvenční správkyni. Nebo to dědické vyrovnání musí být napsáno stylem, že se dělíme půl na půl? S kým mám vlastně komunikovat, s bratrem, nebo jeho insolvenční správkyní? Jakým způsobem bude insolvenční správce hodnotit, že došlo k dostatečnému vyrovnání? Je nějak insolvenční správce informovám o průběhu dědického řízení? Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Odpověď:

Dobrý den,

je pravda, že majetek získaný dědictvím v průběhu oddlužení musí dlužník odevzdat jako mimořádný příjem (pokud se jedná o movitý majetek či nemovitost, tak je povinen ji zpeněžit) a bez souhlasu insolvenčního správce se ho nemůže vzdát.

O dědickém řízení by měl komunikovat bratr s insolvenčním správcem, není samozřejmě vyloučeno, že se do této komunikace také zapojíte s nějakým návrhem. Vy se s bratrem v rámci dědického řízení můžete domluvit na tom, jak bude majetek rozdělen, ale i v tomto případě potřebuje bratr k platnosti dohody souhlas insolvenčního správce. Dohoda nesmí poškodit věřitele, bratr by tedy neměl obdržet dědictví v menší hodnotě, než by obdržel bez dohody. Ale dohodou se může např. ošetřit to, že nedostanete každý z peněz 30 tisíc Kč a 1/2 auta, ale Vy získáte auto a 25 tisíc Kč a bratr 35 tisíc Kč.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 19.11.2015