Oddlužení a práce v zahraniční

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,chtěla bych jen vědět, jestli je možné žádat o insolvenci,jestliže žiju a pracují v zahraničí. Ale jsem stále trvalým pobytem v hlášena v ČR.Moc vám děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas.

Odpověď:

Dobrý den,

ve Vaší situace je stěžejní odpověď na otázku, z jaké země pocházejí Vaše dluhy. Dovolíme si předpokládat, že Vy sama žijete a pracujete v zahraniční nicméně Vaše dluhy jsou původem české tj. jsou vedeny u českých věřitelů a podléhají českému právu. V opačném případě svůj dotaz doplňte. Pokud tomu tak je, v zásadě Vám nic nebrání podat návrh na povolení oddlužení v České republice v souladu s českým Insolvenčním zákonem.

Je potřeba však počítat s tím, že díky Vašemu pobytu v zahraničí a příjmům plynoucím ze zahraničí bude na Vás (pokud se nedomluvíte jinak s insolvenčním správcem), abyste řešila výpočet srážek z Vašeho zahraničního příjmu (alespoň taková je současná praxe).  U zahraničních plátců mzdy (tedy zaměstnavatelů) nelze totiž uplatnit český mechanismus srážek ze mzdy, který se pro české oddlužení používá. Je pak tedy na dlužníkovi v oddlužení, aby sám sobě „ohlídal“ výpočet srážek  tj. muselo by dojít z Vaší strany k přepočtu mzdy v zahraniční na českou měnu a z této částky vypočítat srážky ze mzdy (pokud byste měla povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře), které byste zasílala insolvenčnímu správci.  Zůstávala by Vám tedy stejná částka jako dlužníkům pracujícím v ČR. V tomto směru byste mohla využít této kalkulačky: http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-15.php?stayform=true  Pro úplnost dodáváme, že při výpočtu je potřeba zadat „přednostní pohledávku“.

V neposlední řadě je také potřeba počítat s tím, že při nařízeném přezkumném jednání (které následuje za několik týdnů po povolení oddlužení) bude nutná Vaše fyzická přítomnost u soudu, což předpokládá Vaši cestu do ČR.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 28.9.2015