Oddlužení a trestní minulost

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,chtel bych se zeptat,zda se mohu oddlužit, mám trestní minulost.Nebo zda jdou dát všechny dluhy do jednoho,že bych splácel jednu částku.Už se s tím chci vyrovnat.

Odpověď:

Dobrý den,

v minulosti bylo vymezeno, že do oddlužení nemohou vstoupit dlužníci, který mají nezahlazené trestné činy majetkové nebo hospodářské povahy. Toto ustanovení nám již ze zákona „vypadlo“. Nadále však jednou z povinných příloh návrhu na povolení oddlužení zůstává výpis z rejstříků trestů.

Nepíšete, zda již v současné době trestní rejstřík bez záznamu tj. trestné činy již zahlazeny nebo v něm doposud jsou uvedeny. První možnost je pro Vás příznivá v tom směru, že je zde velká pravděpodobnost, že nebude soud zkoumat Vaši trestní minulost, pokud doložíte čistý výpis z rejstříku trestů.  U druhé varianty hodně záleží, o jaký trest by se jednalo. Např. úvěrový podvod nebo poškozování věřitele by problém byl, naopak trestný čin pomluvy by být nemusel. Zde by také hodně záleželo na posouzení situace konkrétním soudcem.

V druhé části dotazu zmiňujete možnost „dát všechny dluhy do jednoho“. Patrně máte na mysli konsolidaci, která je finančním produktem, jež nabízí většina bank. Pokud byste se rozhodl pro tento krok, je vhodné si opravdu pečlivě prostudovat podmínky smlouvy o konsolidaci a hlavně také zvážit, zda je pro Vás výhodná – i ve vztahu k případnému oddlužení, pro které „potřebujete“ alespoň dva věřitele (při sloučení dluhů byste měl jen jednoho).

Domníváme se, že by bylo vhodné Vaši situaci zkonzultovat při osobní konzultaci. V sekci „kam pro radu“ viz http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/ nalezete kontakty mj. na občanské poradny, které můžete bezplatně navštívit.

S pozdravem

Tým dluhového labyrintu

Publikováno 25.12.2016