Oddlužení jen jednoho manželů

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den

když už teď platí, že návrh na povolení oddlužení dávají manželé dohromady, je vůbec ještě možné, aby to podal jen jeden? Chci požádat o oddlužení, jenže s manželem již nejsem delší dobu v kontaktu a pochybuju, že by mi nějak vyšel vstříc. Některé dluhy teda máme dohromady a platíme je tak nějak na půl, ale většina je jen moje, protože jsem podnikala. Když by to nešlo, tak se asi budu muset rozvést, což jsme byli domluvení, že neuděláme.

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

máte pravdu v tom směru, že od 1.ledna 2014 mohou manželé podat společný návrh na povolení oddlužení. Pokud tak učiní, jsou posuzováni jako jeden dlužník, což fakticky znamená, že ušetří na odměně insolvenčního správce, na oba se vztahují účinky oddlužení  a mj. pro ně může být zajímavé, že společně jsou povinni uhradit alespoň 30 % závazků nezajištěným věřitelům (v minulosti se v tomto směru soudní praxe rozcházela, proto jsme se mohli setkat s názory soudů, kteří požadovali uhrazení 30 % závazků nezajištěným věřitelům od každého z manželů, či od obou 60 % bez ohledu na procentické rozložení).

Neznamená to však, že manželé nemohou podat návrh na povolení oddlužení každý sám za sebe. V tomto případě je ale také potřeba počítat s tím, že každý z nich je povinen uhradit alespoň 30 % závazků nezajištěným věřitelům. Dále je potřeba si uvědomit, že na manžela který nevstoupí do oddlužení se nevztahují jeho účinky (mj. to znamená, že se na něj v budoucnu nebude vztahovat osvobození od úhrady zbývajících závazků) a v neposlední řadě je na místě rozdělit závazky spadající do společného jmění manželů a závazky, které do společného jmění manželů nepatří.

Pokud by vstupoval do oddlužení pouze jeden z manželů měl by do návrhu na povolení oddlužení uvést nejen „svoje“ závazkym tj. závazky nepatřící do společného jmění manželů, ale také všechny závazky spadající do společného jmění manželů.

Více informací o oddlužení naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/prubeh-insolvencniho-rizeni/ Zároveň by bylo vhodné zjistit, zda závazky z Vaší podnikatelské činnosti patří do společného jmění manželů či ne. K tomu Vám může pomoci odpověď na jeden z předchozích dotazů viz http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/bezpodilove-spoluvlastnictvi-manzelu-a-exekuce/

V neposlední řadě lze využít osobní konzultace v některé z poraden, které poskytují bezplatné dluhové poradenství. Kontakty naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 7.6.2014