Oddlužení manželů, když je žena na mateřské dovolené

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Hezký den
Dostal jsem se do situace kdy jsem šel dva roky do mínusu a nyní musím řešit co s tím.. Nestíhám to z čeho splácet a narodilo se nám 3 dítě. Je možné že v případě oddlužení nás obou rodičů by manželka na mateřské nedostala tříletou dávku na dítě nemá zatím jiný zdroj příjmu. Jaká částka by zbyla pro rodinu já mám cca 25tis.. Děkujeme za odpověď s pozdravem.

Odpověď:

Dobrý den,

oddlužení není překážkou pobírání dávek nemocenského pojištění nebo státní sociální podpory.

To, kolik by vám zůstalo v rodinném rozpočtu v případě oddlužení, doporučujeme spočítat zde: http://insolvencni-zakon.justice.cz/kalkukator-splatek.html

Je nutné vypočítat každého z manželů zvlášť. V případě čistého příjmu 25 tis. Kč čistého vychází, že pokud jste ženatý a máte 3 děti, bylo by Vám strháváno 9 527 Kč, zůstávalo by Vám k výplatě 15 473 Kč.  U Vaší ženy nejsme schopni vypočítat možné srážky z peněžité pomoci v mateřství, protože neznáme její výši (a také to, jestli na ni Vaší ženě vznikl nárok), ale u rodičovského příspěvku lze říci, že jí nemůže být strháváno s ohledem na rodinný stav (vdaná) a  počet dětí v rámci oddlužení nic (a to ani v případě, že by pobírala nejvyšší možnou variantu). Požadavek uhrazení min. 30% pohledávek nezajištěných věřitelů a odměny insolvenčního správce (u oddlužení manželů činí 67 500 Kč) by tak musel být splněn z Vašeho příjmu. Vaše dluhy by se tak měly pohybovat max. do výše cca 1,5 mil. Kč. Jestliže by byly dluhy vyšší, bylo by nutné opatřit si další příjem (např. brigádu nebo pravidelný dar od k tomu ochotného příbuzného).

Pro rodinu by Vám tak z Vašeho příjmu zbylo více jak 15 tis.Kč a dále peněžitá pomoc v mateřství, resp. rodičovský příspěvek Vaší ženy.

Přesnější dopady oddlužení (a také jeho podmínky) na Váš rodinný rozpočet doporučujeme zkonzultovat v některé z bezplatných poraden – http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 28.2.2014