Oddlužení a spoludlužnictví

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den.jsme s manželem v insolvenci.před rokem si dcera vzala překlenovací ůvěr u Modré pyramidy na částku 1400 000kč a byla jem oslovena abych ji dělala moralního spoludlužníka.Jsem důchodce a pobirám 7100kč a v té době jsem již měla půjčky které jsem řádně nesplácela,přesto mi bylo řečeno,že to nevadí,že mně moralní spoludlužnictví k ničemu nezavazuje,že jde jen o zvyšení bonity aby dcera hypoteku dostala.Přistoupila jsem na to .Až po roce kdy jsme požádali o insolvenci jsem zjistila,že jsem u hypotéky vedena jako spoludlužník a přesto,že dcera hypoteku řádně splácí si Modrá pyramida přihlásila pohledávku do insolvence.Chtěla bych vědět jestli na to mají právo a jak je vůbec možné,že svým příjmem a zápisem v registrů dlužniku můžu být uvedena jako spoludlužnik na tak vysokou částku peněz. za odpověd děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

jestliže jste ve smlouvě o úvěru vedena jako spoludlužník, má věřitel – zde Modrá pyramida – právo svou pohledávku do insolvenčního řízení přihlásit.

Není sice v našich kompetencích posuzovat, jestli banka postupovala správně, že souhlasila s Vaším spoludlužnictvím, nicméně obecně lze říci, že zápis v registru dlužníků není automatickou překážkou – hodně záleží na tom, čeho přesně se zápis týká, jak je starý, zda-li jich je více apod.

Po nahlédnutí do insolvenčního rejstříku jsme zjistili, že v důsledku přihlášení této pohledávky poklesla míra uspokojení Vašich věřitelů pod 30%. V této situaci Vám proto doporučujeme zkusit kontaktovat Modrou pyramidu, poukázat na dobrou platební morálku Vaší dcery a pokusit se získat souhlas banky s tím, že by v rámci Vašeho oddlužení obdržela plnění nižší než 30%. Tento postup ještě předtím raději zkonzultujte i s insolvenčním správcem.

 

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.1.2014