Odhlášení trvalého bydliště zadluženého syna

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Přeji hezký den, můj syn má u nás trvalé bydliště, ale nebydlí s námi, ale občas přijede. Neustále se zadlužuje různými půjčkami, které nesplácí. Zpočátku jsme mu pomáhali, já i manžel platíme několik půjček, které jsme si vzali, abychom zaplatili jeho dluhy. Dokonce moji rodiče, kteří bydlí s námi si ve svém důchodovém věku vzali také půjčku, aby mu pomohli. Ale už to dál nejde, ani peníze nemáme. Chtěla bych syna odhlásit, moji rodiče s tím moc nesouhlasí, ale zároveň se trápí a nespí jako já, když u nás stále někdo zvoní kvůli dluhům syna. Moc prosím o radu. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,

z vašeho dotazu jsme vyrozuměli, že zvažujete z důvodu předlužení Vašeho syna „odhlásit jej z trvalého bydliště“ ve Vašem domě nebo bytě.

Nejprve chceme ocenit Vaši snahu synovi pomoci, nicméně určitě je také důležité nezapomínat na vlastní bezpečí a klid. Máte tak plné právo určit si hranici, do které jste ochotni pomáhat a kdy již ne.

Možnost zrušení údaje o místě trvalého pobytu existuje, upravuje ji zákon  č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel. Na obecním (či městském)  úřadu, můžete podat návrh na zahájení správního řízení o zrušení tohoto údaje. Důvodem by v tomto případě bylo, že jak popisujete ve svém dotazu, syn dům či byt na dané adrese nadále trvale neužívá (fakticky se zde nezdržuje) a zároveň nemá právní důvod užívání (tzn. nemá souhlas vlastníka nemovitosti, nedisponuje uzavřenou nájemní či podnájemní smlouvou).

Vhodný způsob jakým tyto skutečnosti můžete úřadu případně doložit, by Vám měli nejlépe vysvětlit pracovníci příslušného oddělení evidence obyvatel, praxe jednotlivých pracovišť se někdy mírně liší. Neuvádíte, kdo je vlastníkem nemovitosti – pokud Vaši rodiče, museli by mu trvalé bydliště zrušit oni, popř. Vám k tomu dát plnou moc.

Pro úplnost si ještě dovolujeme uvést kontakt na linky důvěry, kam se rovněž můžete obrátit: http://www.krizova-pomoc.cz/kontakty/seznam-linek-duvery-pro-celou-populaci/

Je zcela pochopitelné, že vás všechny situace trápí a pomoc tak můžete hledat i tam.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 9.11.2015