Odměna inkasní společnosti

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den, prisel mi dopis od inkasni spolecnosti, chteji po me jeste peníze navíc za to ze to vymahaji. Muzu se nejak branit?

Odpověď:

Dobrý den,

obecně platí, že inkasní agentury mohou vymáhat pouze dlužnou částku a úroky z prodlení, jejichž výše se stanovuje dle právní úpravy platné v době prodlení a případné smluvní pokuty či další poplatky (pokud byly stranami sjednané a věřiteli na ně vznikl nárok). Případnou odměnu za vymáhání hradí inkasní agentuře věřitel dle dohody, kterou s inkasní agenturou uzavřel.

Nelze však vyloučit, že si  věřitel  s dlužníkem sjednají předem, že  je dlužník povinen náklady inkasního procesu hradit. Ale i v případě, že tato dohoda existuje, je otázkou výše těchto nákladů. Ta totiž zatím (stejně jako celé inkasní řízení) není nijak legislativně upravena. Proto se lze v případném soudním sporu o vymáhané náklady inkasního procesu bránit, pokud jejich výše nebude odpovídat účelně (tj. skutečně) vynaloženým nákladům.

Nedokážeme Vám tedy bez znalosti dohody mezi Vámi a věřitelem říci, zda má inkasní společnost právo vymáhat náhradu nákladů po Vás.

V případě pochybností o jednání nějaké společnosti se  lze obrátit s dotazem či stížností zde – www.aiacz.cz.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 27.12.2015