Odmítnutí dědictví

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den, zemrel mi otec s kterym se nekolik let nestykam, nebyl zajem z jeho strany. Vim, ze mel dluhy a nic po nem nechci.
Jak se mam zrict dedictvi, prosim? To u notare podepisu nejaky papir a je proto nejaka lhuta? Policie mi rekla, ze me notar bude sam kontaktovat. Mam teda cekat nebo mam uz ted nekam jit nebo nekam neco poslat, dekuji za radu. Pripadne muzete mi dat nejaky vzor odmitnuti? dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

řízení o pozůstalosti zahajuje příslušný soud, který pověří předem stanoveného notáře, aby prováděl v tomto řízení všechny úkony.

Než zahájí notář potřebné kroky směrem k dědicům, může to trvat i tři měsíce od úmrtí zůstavitele. Notář nejprve předvolá osobu, která se postarala o pohřeb zůstavitele. Až pokud se během šetření ukáže, že zůstavitel měl majetek nikoli nepatrné hodnoty, předvolá notář k jednání všechny zjištěné dědice. Doporučujeme proto počkat, až si Vás notář sám předvolá. Na jednání budete poučena o tom, že máte právo dědictví odmítnout. Zákon dává dědicům lhůtu jeden měsíc k odmítnutí dědictví ode dne, kdy je notář poučil o možnosti dědictví odmítnout. Tuto lhůtu nemusíte využít a můžete rovnou před notářem prohlásit, že jste se rozhodla dědictví odmítnout. Jakmile tak učiníte, nelze vzít takové prohlášení zpět. Tímto prohlášením přestáváte být dědicem zůstavitele a to i v případném dodatečném dědickém řízení (např. pokud by se později objevil majetek či majetek a dluhy, které nebyly zahrnuty do dědictví). S odmítnutím jsou spojené také další následky, zejména ten, že nemáte právo k žádnému majetku z pozůstalosti, a dále ten, že neodpovídáte za dluhy pozůstalosti.

Důležité je ovšem i to, abyste ani svým konáním nedala najevo, že se chystáte dědictví přijmout (např. začít jednat s věřiteli, používat majetek zůstavitele apod.).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 30.3.2015