Odpovědnost za dluhy vzniklé za manželství

Kategorie: Exekuce a Společné jmění manželů

Dotaz:

dobry den.od února resim problémy tykajici se dluhu mého manžela.ten si vzal asi před 4lety půjčku u sve banky přes internet v hodnote pul milionu….to byl ještě zamestnany a vse splacel.mame spolecnou hypotéku na dům.loni zacal podnikat..podnikani neslo jak ma a tak si pujcil u nebankovni spolecnosti dalšího pul milionu se zastavou na byt me matky.samozrejme vse se vyhrotilo letos v unoru kdy mi zavolali z hypotéky co mame ze jsem psana na druhem miste jako spoluzadatel a ze je vse predano vymahacske firme.ja vse zacla resit stihla zaplatit ještě před exekuci.jenze splátky jsou se vsim asi 35000 mesicne.vse manzel udelal za mymi zady.nic jsem netusila.myslela jsem si ze vse plati.byl na pracovnim urade mesic a ted odjel do zahranici.neplatil si ani socialni pojisteni cely minuly rok…..mobil a vse ostatní jako najem z obchodu co mel jsem vyrovnala ale nechci vse platit sama a za pomoci roduny.je automaticke ze všechny dluhy spadaji na me jako na manželku nebo je moznost i jina.nevim jak to resit.dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

občanský zákoník opravdu vychází z předpokladu, že dluhy vzniklé za trvání manželství patří do společného jmění manželů, není-li prokázán opak. Současně je v § 710 Občanského zákoníku uvedeno:

㤠710

Součástí společného jmění jsou dluhy převzaté za trvání manželství,
ledaže

a) se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů, a to v
rozsahu, který přesahuje zisk z tohoto majetku, nebo

b) je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom
jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.“

A dále je v § 714 odst. 2 občanského zákoníku stanoveno: „Jedná-li právně manžel bez souhlasu druhého manžela v případě, kdy souhlasu bylo zapotřebí, může se druhý manžel dovolat neplatnosti takového jednání.“

A v neposlední řadě nesmíme zapomenout na § 732 občanského zákoníku, který upravuje tzv. „vyjádření nesouhlasu“. Fakticky to znamená, že v situaci kdy nesouhlasíte s existencí závazku (např. proto že jste o něm nevěděla, nedala k němu souhlas), který vznikl Vašemu manželovi je nutné tento nesouhlas písemně vyjádřit vůči věřiteli a i případnému exekutorovi. Zároveň ve vyjádření nesouhlasu je potřeba požádat o to, aby v případné exekuci byl postižen pouze vypořádací podíl – jinými slovy, aby v případě exekuce pro dluhy, u kterých je podepsán pouze Váš manžel, byla postižena „pouze“ polovina majetku ve společném jmění manželů nikoliv celé společné jmění manželů. V neposlední řadě můžete do vyjádřeného nesouhlasu zanést také skutečnost, že se nejedná o dluhy patřící do společného jmění manželů, jelikož „je převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž se přitom jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny.“

Určitě  by také bylo na místě zvážit možnost osobní konzultace v některé z občanských poraden více viz http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 27.10.2015