Opakovaný vstup do oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak může dlužník postupovat, když mu byl prohlášen nepatrný konkurz a ten byl poté zrušen pro nemajetnost. Nepatrný konkurz byl prohlášen na přezkumném jednání, protože dlužník ztratil dostatečný příjem. Je možné opětovně podat insolvenční návrh a za jak dlouho dobu?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že se jedná o situaci, kdy dlužník podal návrh na povolení oddlužení, kdy mu patrně bylo následně povoleno oddlužení, nicméně z důvodu absence potřebného příjmu nebylo schváleno oddlužení formou splátkového kalendáře, ale prohlášen nepatrný konkurz a ten byl posléze zastaven pro nemajetnost. Zároveň z toho usuzujeme, že Váš dotaz na opětovné podání insolvenčního návrhu je ve smyslu návrhu na povolení oddlužení.

V situaci, kdy dlužníkova insolvence skončí nepatrným konkursem, lze podat nový návrh na povolení oddlužení poté, co budou odstraněny důvody, pro které byl nepatrný konkurs prohlášen, např. v případě, kdy důvodem byl nízký příjem, je potřeba ho doplnit apod. Zde přikládáme odkaz na článek pojednávající o této problematice – stěžejní je pro Vámi popsanou situaci poslední odstavec, ze kterého vyplývá, že Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí připouští opakovaný vstup do oddlužení i v situaci, kdy předchozí řízení skončilo konkursem viz http://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodnuti/zruseni-oddluzeni-91422.html.

Pro úplnost dodáváme, že ze zákona však nevyplývá žádná doba, pro kterou dlužník nesmí podat nový návrh.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 10.11.2014