Partner ve smlouvě o půjčce

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
prosím chtěl bych poradit ohledně spolužadatele.

Bývalá přítelkyně si vzala půjčku na které jsem veden jako partner.Když jsme byli spolu půjčku hradila přítelkyně a já platil všechny náklady okolo domácnosti.
Nyní spolu už přes rok nežijeme a dohodli jsme se že každý bude platit polovinu.
Od té doby co odešla dluh nezplácí pravidelně.
Společnost cetelem mě několikrát telefonicky informovala,že je tam dluh.Snažil jsem se několikrát s bývalou přítelkyní kontaktovat a řešit to,ale ona nejevila zájem.
Já jsem několikrát celou dlužnou částku uhradil,ale mé finanční prostředky mi nedovolují to platit celé.Žádal jsem i o snížení splátek,ale půjčka je psaná na bývalou přítelkyni.Před týdnem mi napsala,že jí to nezajímá ať platím a že jí stejně nemají co vzít!
Proto chci poradit co mám dělat a zda když bych musel uhradit zbytek dluhu zda mám možnost to z bývalé přítelkyně nějak dostat!
A ještě se chci prosím zeptat co při této smlouvě značí slovo PARTNER.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací lze soudit, že partner bude zřejmě ve smyslu spoludlužník. Tedy, že za závazek odpovídáte společně a nerozdílně s bývalou přítelkyní, pokud nebylo sjednáno jinak. Usuzujeme tak i z toho, že se ptáte na spolužadatele, tedy, že jste pravděpodobně na smlouvě rovněž podepsán. Doporučujeme pro jistotu nahlédnout do uzavřené smlouvy a obchodních podmínek, popř. se o tomto ujistit přímo u věřitele.

To znamená, že věřitel  má právo po kterémkoliv z vás dvou požadovat řádné placení dluhu. Na druhou stranu, pokud jeden ze spoludlužníků platí nad rámec svého podílu za toho druhého, má právo po něm tyto peníze vyžadovat. Podrobnější informace naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/spoludluznik/jsem-spoludluznik/.

Určitě je dobré, že jste v kontaktu s věřitelem a snažíte se situaci řešit a splácet alespoň něco. Pokud byste si nebyl jistý, v jakém postavení se ocitáte, zda jste skutečně spoludlužníkem, doporučujeme osobní návštěvu s příslušnými dokumenty (viz výše) v některé z bezplatných poraden – http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 23.5.2015