Pokuta za rychlou jízdu v zahraničí

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,

bratra v Rakousku vyfotil radar, protože je rychle. Když se pak vrátil domů, na internetu si našel, že to stejně nikdo nevymáhá, takže to už ani platit nechce. Mně se to moc nezdá, tak se chci zeptat, jestli to tak opravdu je.

Děkuji za informace.

 

Odpověď:

Dobrý den,

je otázkou, z jakých zdrojů Vás bratr získal informace, že rakouská policie nebude pokutu za spáchaný přestupek vymáhat. Také nepíšete, zda již rakouská policie bratra kontaktovala či ne. Nicméně vzhledem k tomu že Rakousku v posledních letech „přiostřilo“ postihy za rychlou jízdu, nelze spoléhat na to, že pokuta vymáhána nebude. Nezmiňujete, jak dlouho se bratr v Rakousku zdržoval. Jestliže se jednalo o dlouhodobější pobyt, nelze vyloučit, že je jeho vozidlo zaevidováno v Evropském registru vozidel, což je další vodítko k vymáhání dotčené pokuty.

V neposlední řadě je potřeba si uvědomit, že závazky vzniklé mimo ČR mohou povinného dohnat i v jeho rodné zemi. Více informací k této problematice naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/dluhy-v-zahranici-a-jejich-vymahani/

Pro úplnost dodáváme, že předpokladem rychlé reakce na zaslanou výzvu a tím i snížení případných nákladů souvisejících s vymáháním pokuty, je bezproblémové doručování. V případě kdy by Váš bratr žil na jiném místě, než je evidován jeho trvalý pobyt, bude vhodné si nechat zapsat do centrální evidence obyvatel doručovací adresu. Ta sice není přístupná všem – pouze subjektům, které jsou oprávněné do ní nahlížet (soudy, Policie, některé úřadu), nicméně představuje dobrou prevenci před problémy s nedoručenými zásilkami.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 9.6.2014