Povinné ručení, dražba domu

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den prosim o radu…moje mamka a teta se dostaly do financni krize, kdyz cca pred rokem ztratily obe praci. Teta ma na hypoteku dum, kde obe s mamkou bydli. Bohuzel nebylo mozne hypoteku a ostatni popkatky z ceho platit. Zacali to resit. snazi se domluvit s bankou na nejlepsim reseni ale ted, kdyz mamka nasla praci a 3.8. ma nastoupit, prisly 2 lide s tim, ze neuhradily povinne ruceni na jiz nepojizdne auto, kde dluh cinil 1700 kc. Behem nejake doby dluh vysplhal na 26000 kc, ale to ani jedna z nich netusila ze neco takoveho vubec probiha. Mamka si myslela, ze to povinne ruceni zaplatila, ale bohuzel. Obsilka take zadna neprisla, mozna na adresu trvaleho bydliste, ale to ani jedna nemela moznost vyzvednout a tohle vsechno pres to, ze na pojistovne mely udanou korespondencni adresu tam kde obe ziji. Ted kvuli 1700 kc jde dum do drazby a ani jedna nevi jak postupovat, mamka jak jsem rekla bude teprv ted nastpovat do prace tudiz nestihne dat 26000 dohromady, kdyz drazba ma probehnout cca za mesic a pul. Teta na tom se zdravim neni zrovna dobre a do prace ji nikde vzit nechteji a ja i kdyz bych rada pomohla jsem rok na rodicovske dovolene a tolik penez take dohronady nedam. Muzete mi prosin poradit aspon jak postupovat? Snazily jsme se s pojistovnou dohodnout na splatkach, ale zamitli to. Predem dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není přesně jasné, kdo jsou lidé, kteří požadují úhradu povinného ručení a na základě čeho. Co se týče navýšení dluhu, je otázkou, zda na toto mají právo, v oblasti povinného ručení došlo na začátku letošního roku k novelizaci: http://auto.idnes.cz/povinne-ruceni-ckp-zruseni-prispevku-d8h-/auto_ojetiny.aspx?c=A150106_153152_auto_ojetiny_fdv. Zároveň platí, že pokud pojišťovna neposlala upomínka na poslední známou adresu, neměla by mít právo nárokovat náhradu nákladů na vymáhání. Je však možné, že je částka navýšena o nějaké další pokuty apod., zkuste se podívat, čím zvýšení částky odůvodňují. Konkrétní průběh daného řízení můžete najít zde: http://up.ckp.cz/WebClient/ V tuto chvíli je tedy stěžejní, zda upomínka pro nezaplacené pojistné byla zaslána do 15. ledna 2015 či později. V případě pozdějšího data, se lze bránit výše zmiňovanou novelou.

Rozhodně doporučujeme ještě zkoušet se s bankou (a popř. i pojišťovnou) domluvit. Bez znalosti bližších informací Vám nemůžeme poskytnout konkrétnější informace (důležité také je, jestli se třeba jedná o exekuční dražbu apod.). Zkuste zvážit osobní návštěvu v některé z bezplatných poraden – jejich seznam naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/. Mohli byste na ni vzít dokumenty, které k celé situaci máte.

Samozřejmě můžete i svůj dotaz upřesnit.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 3.8.2015