Předlužení bývalého přítele

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den mám dotaz, bývalý přítel si vzal půjčku 30000 na auto a já jsem to zjistila teprve ted.Chtěla jsem si vzít půjčku a nedali mi jí s tím,že jsem vedená na SOLUSU,můj problém spočívá v tom,že já o té půjčce vůbec nevím a navíc si nejsem vědoma,že jsem něco podpisovala.Chci podotknout,že bývalý přítel je nejednou trestaný za podvody…..Půjčka byla uzavřená v roce 2005.Když jsem od něj odešla přestal to platit,chci se zeptat, jestli to musím platit ( když o ní nic nevím) a jestli mě mohou v budoucnu navštívit exekutoři ?Prosím o odpověd.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z Vámi uvedených informací vyplývá, že Váš bývalý přítel patrně uzavřel úvěrovou smlouvu Vaším jménem. Píšete, že jste tuto skutečnost zjistila díky aplikaci SOLUS. Lze tedy předpokládat, že je Vám známý věřitel, u kterého byste měla údajný závazek.

Pokud si nejste jistá, že jste listinu o půjčce/úvěru podepisovala, bude vhodné v první řadě zkontaktovat věřitele a požádat jej o informace o dotčené půjčce. Pakliže by se následně ukázalo, že opravdu došlo ke sjednání závazku bez Vašeho souhlasu, je potřeba tuto skutečnost obratem písemně sdělit věřiteli a zároveň doložit důkazy, které by Vaše tvrzení podpořily , např. alespoň tři dokumenty s Vaším podpisem (ideálně z doby, kdy byla půjčka sjednána), dále např. potvrzení  o tom, že jste třeba v době sjednání úvěru byla hospitalizována, mimo ČR apod. A současně podat na bývalého přítele trestní oznámení.

Pro případnou obranu bude také velmi důležité, v jaké fázi se závazek nachází. Pokud je „teprve“ na začátku, je potřeba udělat výše uvedené kroky. Pakliže se jedná o závazek, který je těsně před podáním návrhu soudu nebo už u soudu (popř. rozhodce), je potřeba kromě výše uvedených kroků, zjistit možnost obrany v daném řízení (pokud soud ještě nerozhodl, tak doložit svá tvrzení o nepravosti podpisu + trestní oznámení, v případě možnosti odvolání uvést tyto skutečnosti do něj). V případě exekučního řízení, by bylo potřeba podat návrh na zastavení exekuce.  V případě potřeby bude vhodné konkrétní postup zkonzultovat v některé z poraden, které poskytují dluhové poradenství viz http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

Pro úplnost dodáváme, že do doby, než bude prokázáno, že jste opravdu dotčený závazek neuzavřela, může věřitel postupovat, jako kdyby tomu tak bylo a závazek po Vás vymáhat. V případě kdy by se nepodařilo prokázat, že smlouva o úvěru byla padělaná (pokud byla), nelze v případě neplacení závazku případnou exekuci vyloučit. Nyní je však potřeba zjistit aktuální stav věcí a v případě potřeby se začít bránit viz výše.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 19.5.2014