Přeplatek na službách jako mimořádný příjem v oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně oddlužnění. Moje babička má osobní bankrot. Žije společně s dědou v jedné domácnosti. Byt je napsaný na dědu, děda teď čeká buď doplatek nebo přeplatek. Jak je to s přeplatek? Musí se to odevzdat insolvenčnímu správci a nebo ne ? Děkuji za brzké odepsání

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že smlouvy o službách (elektřina atd.) souvisejících s bydlením jsou rovněž vedeny na Vašeho dědu. Přeplatek by tak byl vracen na jeho jméno. Zároveň se nejedná o společné oddlužení manželů.

Obecně se dá říci, že zálohy na služby jsou placeny z peněz, které již dlužníkovi zůstali po zaplacení měsíční splátky (pokud se jedná o oddlužení formou splátkového kalendáře). Pokud je tedy vrácen přeplatek, nemělo by se jednat o mimořádný příjem. Zde by navíc byly peníze vraceny osobě, která v oddlužení není.

V praxi se ovšem lze setkat i s názorem, že by se přeplatek odevzdat měl (ale opět se jedná o to, že je přeplatek vrácen dlužníkovi). Nejefektivnější tak bývá zeptat se přímo příslušného insolvenčního správce a pokud by babička s jeho názorem nesouhlasila, může požádat o rozhodnutí i soud.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 30.4.2015