Přistěhování předlužené sestry

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám sestru, která je velmi zadlužená. Již rok má povolené oddlužení, ovšem přišla o dobře placenou práci a neplní insolvenci dle splátkového kalendáře. V současné době probíhá návrh na ukončení insolvence, s tím, že bude převeden v konkurz a sestru čeká bohužel exekuce. Nemá žádné jiné příjmy, pouze jeden výdělak, kde její mzda je minimální. Trvalé bydliště má na městském úřadě. Já se chci zeptat, když bude u mě bydlet jako u sestry, nehrozí návštěva exekutora? Jedná se o můj byt a moje vybavení domácnosti. Moji adresu před rokem kdysi uvedla jako kontaktní pro přebírání korespondence, ale nyní v měsíci leden 2015 ji zrušila. Nebyla to adresa trvalá ale jen kontaktní. Bojím se, aby nepřišli exekutoři a nezabavili můj majetek, na který již nemám žádné doklady o pořízení. Je možné toto nějak ošetřit? Děkuji moc za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

exekutor má právo vstoupit tam, kde se domnívá, že se nachází dlužník nebo jeho majetek. Nelze tedy vyloučit, že by k Vám do bytu přišel. Podrobnější informace o možných preventivních opatřeních naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/znamypribuzny/budu-bydlet-s-dluznikem/.

V tomto případě však pro Vás může být sestřino oddlužení, resp. i převedení na konkurs, výhodou – neboť součástí návrhu na povolení oddlužení byl i soupis majetku, soupis majetku by se měl řešit i v rámci konkursu. Lze jím tak doložit sestřin majetek.

Zároveň sestra může zvážit i podání návrhu na zastavení exekucí pro nemajetnost, pokud by neměla majetek či příjem, který by bylo možné exekucí postihnout.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 14.4.2015