Promlčení dluhu v zahraničí

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den, přibližně v letech 1993-1996 jsem si vzal v Rakousku/kde jsem tehdy pracoval/ půjčku u banky. Díky mojí tehdejší situaci osobní i finanční jsem půjčku nedoplatil. Bohužel už nemám žádné podklady, takže nevím, jaký dluh zůstal.
Můj dotaz zní: existuje doba promlčení, nebo mne mohou rakouské úřady vypátrat a stále ještě po mně chtít doplatek, popř. i úroky?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

naše poradna se zaměřuje na české právo, proto Vám bohužel nejsme schopni říci, zda je dluh, který vznikl před téměř dvaceti lety v Rakousku promlčen či ne.

Obecně lze říci, že v situaci, kdy Vás dvacet let věřitel nekontaktoval, tak je pravděpodobnost budoucího vymáhání dluhu mizivá. Pro Vaši větší jistotu by však bylo by na místě zkusit zkontaktovat některou z bezplatných dluhových poraden v Rakousku a dotázat se na délku promlčecí lhůty, která je aktuální pro Vaši situaci, kontakty naleznete např. zde např zde: http://www.schuldenberatung.at/

Pokud byste zjistil, že dluh dosud promlčen není, bylo by vhodné zkontaktovat věřitele (pokud si ho ještě pamatujete) a požádat o potvrzení tzv. bezdlužnosti. Na základě tohoto kroku zjistíte, zda je na Vaše jméno u dotčené společnosti evidován nějaký dluh a v jaké výši.

Pro úplnost dodávám, že existuje evropský platební rozkaz, na základě kterého lze soudně vymáhat dluhy vzniklé v zahraničí více viz. http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/dluhy-v-zahranici-a-jejich-vymahani/

S pozdravem

Tým dluhového labyrintu

Publikováno 26.12.2016