Promlčení pokuty u dopravních podniků

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den.Asi v r.2008 ma revizor v Plzni zastavil asi 6krat bez listku.Ziadny list mi neprisiel,tak by som chcela vediet ci to je uz premlcane,alebo mozem este cakat ze sa ozve exekutor.

Odpověď:

Dobrý den,

pokuta za jízdu bez platné jízdenky, tj. právo z přepravy, bylo dle z.č. 40/1964 Sb. – starého občanského zákoníku, promlčeno po uplynutí 1 roku.

K promlčení nedojde, pokud se přepravce, zde dopravní podnik, v této lhůtě obrátí na soud, kde se bude svého nároku domáhat, tehdy se běh promlčecí doby „mrazí“. Uvádíte, že Vás revizor pokutoval před několika lety, případnou námitku promlčení (např., že návrh k soudu byl ze strany dopravního podniku podán pozdě) je potřeba uplatnit během soudního řízení před tím, než soud ve věci rozhodne. Poté je již pozdě.

V případě, že přepravce činil úkony ve snaze dluh vymáhat – tj. uplatnil své právo u soudu, který rozhodl v jeho prospěch, běží nová promlčecí doba – obecně platí, že promlčení nastane 10 let od vykonatelnosti rozhodnutí soudu o přiznání této pohledávky. Věřitel má tedy 10 let, počínaje od nabytí právní moci a vykonatelnosti soudního rozhodnutí, k tomu aby zahájil exekuční řízení.

Aby po Vás mohla být pohledávka vymáhána exekučně, mělo by tak být činěno pouze na základě platného exekučního titulu – tedy vykonatelného rozhodnutí soudu o přiznání pohledávky, toto rozhodnutí by mělo být označeno v exekučním příkazu a s jeho plným zněním se můžete seznámit u příslušného soudu, jenž jej vydal.

Nedokážeme Vám říci, jestli je dluh promlčený nebo ne – záleží na tom, zda věřitel uplatnil své právo u soudu. To zjistíte u okresního/obvodního soudu dle Vašeho bydliště v té době – ten můžete kontaktovat a zjistit, zda je u něj proti Vám vedeno nějaké řízení.

Další informace, které by pro Vás mohly být užitečné, naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/promlceni-dluhu-pokuty-u-dopravnich-podniku/

http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/jak-poznat-promlceni-dluhu-u-dopravniho-podniku/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 29.12.2015