Půjčka pro kamaráda

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den,

chtela jsem pomoct kamaradovi, a pujcila jsem si u banky 30 tisic korun, ktere jsem mu dala. Dohodli jsme se, ze mi je zacne splacet, az nastoupi do prace, ale zatim je porad na pracovnim uradu a nevypada to, ze by do prace sel. On mi teda tvrdi, ze se snazi si neco hledat, ale ja se bojim, ze mi ty penize uz neda. Co mam udelat, abych o ne neprisla? A jak je to kdyz ja bance vlastne zaplatim vic penez, nez jsem si pujcila, muzu to po nem taky chtit?

Dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,

v této situaci je důležité, jakou formou jste se vzájemně s kamarádem dohodli. Smlouva může být sjednána písemně, ale platná je i smlouva uzavřená ústně. Ústní smlouvu budete ale hůře vymáhat a to především kvůli dokazování existence smlouvy a smluvních podmínek. Bylo by tedy přínosné, kdybyste se i takto zpětně s kamarádem domluvila na sepsání smlouvy o zápůjčce, kde si sjednáte přesné smluvní podmínky, které budou určovat, jak vysoké a do jakého období splatné částky Vám bude hradit. Stejně tak tam lze ujednat i další náležitosti jako jsou poplatky a především úvěr, čili částky, které vy svému věřiteli na půjčce přeplatíte. V neposlední řadě lze situaci řešit také podepsáním uznání dluhu – ze kterého by vyplývalo, že Váš kamarád vůči Vám uznává dluh včetně jeho příslušenství (vyjmenovat, co je do něj zahrnuto) co do důvodu a výše.

Jak už bylo řečeno, pokud byste měla s kamarádem pouze ústní smlouvu, v případě vymáhání půjčky soudní cestou byste mohla se potýkat s nedostatkem důkazních materiálů, které jsou zapotřebí soudu předložit. Zpravidla to v případě písemné dohody bývá právě smlouva, v případě ústní dohody to pak může být například výpis z účtu, odkud bude zřejmé, že jste mu danou částku zaslala, fyzičtí svědci (kdo byl u předání peněz či někdo další, kdo o půjčce věděl), emaily, sms s komunikací o půjčce, audiozáznam atd. Pakliže jste si ale předem nedohodli, že vám kamarád uhradí částku takovou, jakou v závěru uhradíte svému věřiteli (včetně úroků, poplatků atd.), zpravidla je vám dlužen pouze, ve vašem případě, právě 30 tisíci korun.

Další informace ohledně Vaší situaci si můžete přečíst na našem informačním portálu Dluhového labyrintu: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/veritel/pujcil-jsem/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 29.12.2015