Situace po ukončeném konkursu

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den ,bratrovy soud ukončil konkurz protože mu nemá už co zpeněžit. Ted mu zbývá dluh cca 7000000 Kč nic nemá a ni práci , má 1 dítě co se ted bude dít a je z toho nějaké východisko v březnu by měl nastoupit do práce a bude mít plat cca 14000 čistého děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

v situaci, kdy došlo k ukončení konkursu – patrně z důvodu nemajetnosti, věřitelům v zásadě nic nebrání, aby znovu (pokud tak již neučinili) uplatnili své exekuční tituly a zahájili exekuční řízení.

Jestliže Váš bratr v současné době nemá žádný majetek ani příjem, mohl by zkusit podat návrh na zastavení exekuce pro nemajetnost  – vzor včetně základních informací naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/ Není však vyloučeno, že než by došlo k jejich zastavení (pokud by věřitelé nesouhlasili a o zastavení rozhodoval soud), by bratr začal mít postižitelný příjem a pro věřitel či věřitelé, kteří jsou první v pořadí by mohly být prováděny srážky z příjmu – poté by již zastavení pro nemajetnost mělo mizivou šanci na úspěch. Rozsah srážek lze přepočítat na www.vyplata.cz (výpočet nezabavitelné částky).

Vzhledem k výši dluhu a patrně absenci majetku, lze říci, že Vašemu bratrovi nyní již „více než srážky z příjmu“ vzít nelze. Výjimku by mohly tvořit mimořádné příjmy či mimořádně získaný majetek (např.z dědictví) či mzda zaslaná na bankovní účet – tehdy by mohla by exekučně postižena v plné výši. Z tohoto důvodu je vhodné v rámci preventivních opatření nezakládat účet, případně ho zrušit a v ideálním případě si nechat vyplácet mzdu v hotovosti, poštovní poukázkou nebo na účet jiné důvěryhodné a exekucemi nezatížené osoby.

Nezmiňujete se, zda bratr je schopen hradit výživné vůči dítěti (pokud ho má určeno). Jestliže by své povinnosti platit výživné nebyl schopen dostát, je na místě podat návrh na jeho snížení.

Také stojí za zvážení, zda by bratrovi nevznikl nárok na příspěvek  bydlení či dávky pomoci v hmotné nouzi. Zmiňované dávky jsou exekučně nepostižitelné.

Neuvádíte, jestli se konkurz týkal dluhů souvisejících s podnikáním, nedokážeme Vám třeba říci, jestli je šance pro případné budoucí oddlužení.

Pro větší orientaci v bratrově situaci by bylo vhodné zkusit zkontaktovat některou z poraden poskytující dluhové poradenství. Jejich seznam naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 31.12.2015