Sjednocení dluhů manželů

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobry den,chtěla bych se zeptat, zda by bylo možné sjednotit dluhy obou manželů. Zavázat se ke splacení sto procent všech dluhů u soudu formou splátkového kalendáře a tím zastavit všechny exekuce.

Odpověď:

Dobrý den,

za určitou možnost sjednocení dluhů manželů prostřednictvím soudu lze považovat oddlužení (nebo-li osobní bankrot). Určitou proto neboť se může vyskytnout i situace, kdy v rámci oddlužení manželé splácejí odlišný počet závazků. Např. pokud jednomu z nich vznikl jeden dluh před manželstvím (a narozšířili o ně společné jmění manželů) a společně pak tři dluhy za manželství, bude pak ten z manželů, který má dluh vzniklý před manželstvím během oddlužení splácet čtyři závazky, druhý z manželů tři závazky.

Oddlužení je ovšem proces, který má řadu podmínek. Bližší informace o něm naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/oddluzeni/podminky-oddluzeni/. Můžete se také obrátit na některou z bezplatných poraden poskytujících pomoc při posuzování, zda tyto podmínky splňujete a vyplňování návrhu na povolení oddlužení. Kontakty naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/. Před konzultací je vhodné připravit si informace, jejichž seznam si můžete stáhnout zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/

Pro úplnost dodáváme, že splátkový kalendář je jen jednou ze dvou forem oddlužení. Tou druhou je zpeněžení majetkové podstaty – tedy prodej majetku. Formu oddlužení vybírají nezajištění věřitelé, pokud o ní nerozhodnou oni, tak soud. Soud by se měl přiklonit k té formě, z níž získají věřitelé větší uspokojení.

 

S pozdravem

 

Tým Dluhového labyrintu

 

Publikováno 12. 10. 2013