Smlouva s mobilním operátorem pro kamarádku

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,

chtěla jsem pomoct kamarádce a podepsala jsem místo ní smlouvu na telefon. Slíbila mi, že to bude platit, ale zaplatila to jen dvakrát a teď ne, přišel mi dopis od operátora, že teď naposledy to není zaplacené. Kamarádka mi jen napsala esemesku, že neměla peníze a že mi to pak dá. Já jsem to teda radši zaplatila, ale nevím, co dělat, když se to bude třeba opakovat. Co mám dělat,

Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

 
dle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, smlouvou projevují strany vůli zřídit mezi sebou závazek a řídit se jejím obsahem. Smluvní strany jste v uvedeném případě Vy na straně jedné, O2 na straně druhé. Vaše kamarádka v tomto smluvním vztahu nefiguruje. Všechny závazky (co se týče úhrady za služby) vznikají tedy pouze Vám.
 
Řešit situaci můžete tak, že službu můžete nadále využívat Vy. Operátor by Vám na Vaši žádost vydal novou SIM kartu v případě, že by kamarádka nebyla k zastižení.
 
Dále můžete dát výpověď. Tady však musíme připomenout, že byla-li využita tzv. speciální nabídka, může na základě § 63 odst. 1 písm. p) zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích operátor žádat úhradu  jedné pětiny součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, nebo jedné pětina součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, a výši úhrady nákladů spojených s telekomunikačním koncovým zařízením (mobilním telefonem), které bylo účastníkovi poskytnuto za zvýhodněných podmínek.
 
Výše uvedené platí pouze pro smlouvy uzavírané se spotřebitelem. V případě že situace bude pokračovat dosavadním způsobem, musíte vzít v potaz skutečnost, že jakýkoliv závazek ze smlouvy vznikne, bude operátor požadovat po Vás. Kamarádku můžete zkusit  požádat o podpis uznání dluhu, jehož vzor naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/
 
S pozdravem,
 
tým Dluhového labyrintu.
Publikováno 28.12.2015