Souhlas věřitele s oddlužením podnikatele

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,

děkuji za předchozí informace. A kdyby se náhodou stalo, že než stačím o oddlužení požádat, tak mi vzniknul nějaký dluh z podnikání, tak se bude dít co? Když bych chtěla zkusit sehnat ten souhlas věřitele, tak jak má vypadat? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

nejprve se zastavíme u Vámi zmiňovaného vzniku dluhu. V zásadě lze říci, že v případě vzniku dalšího dluhu v situaci, kdy je člověk již předlužen, soud obvykle zkoumá, jaký je původ dluhu. Jinými slovy – soud zajímá, zda se nejedná o nepoctivý záměr. Např. pokud by si někdo těsně před vstupem do oddlužení vzal úvěr na dovolenou, naskýtá se otázka poctivosti jednání dlužníka. Jestliže by Vám však vznikl dluh např. kvůli neuhrazenému pojistnému na zdravotním pojištění, jelikož již nemáte dostatek prostředků na jeho uhrazení, nepoctivý záměr by být shledán neměl. Zároveň si dovolujeme zdůraznit, že shledání nepoctivého záměru je překážkou povolení oddlužení.

V situaci, kdy by Vám dluh přece jen vznikl a jednalo se o dluh z podnikatelské činnosti, bylo by vhodné získat písemný souhlas věřitele. V současné době se lze setkat s názorem, že soudy budou brát jako souhlas věřitele i jeho neprojevení nesouhlasu (tj. pasivitu). Pro Vaši větší jistotu by však  bylo vhodné získat od dotyčného věřitele výše zmíněný písemný souhlas.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 4.5.2014