Splátkový kalendář – dluh na školném

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,

fakulta mi poslala dopis, ve kterém mě vyzývá, abych uhradil částku, kterou dlužím na školném kvůli prodloužení studia. Je možné zkusit se domluvit kvůli mým finančním možnostem na nějakém splátkovém kalendáři? Mám možnost/právo o něco takového požádat?

Moc díky.

Odpověď:

Dobrý den,

možnost požádat o splátkový kalendář určitě máte, nicméně nemáte jistotu, že Vám Vaše škola vyhoví. Vyhovění Vaší žádosti záleží čistě na ní, neboť nemá povinnost Vám vyhovět. Doporučujeme tedy neprodleně školu kontaktovat a navrhnout jí splátkový kalendář s konkrétní výší splátek spolu s odůvodněním, proč můžete platit právě tuto částku.

Pokud by škola nebyla ochotna na splátkový kalendář přistoupit, je potřeba se nenechat odradit a platit alespoň něco! Tím sice nebudete chráněn před dalším vymáháním dluhu, v případě soudního řízení však budete moci argumentovat svou platební morálkou, čímž si zvýšíte šance na schválení splátkového kalendáře soudem.

Vzor  splátkového kalendáře naleznete např. zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/ke-stazeni/. Je samozřejmě nutné přizpůsobit ho Vaší situaci.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 12.6.2014