Splátkový kalendář v exekuci

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možnost ještě domluvit s exekutorem splátky, když byla už nařízená exekuce s platu, se mzdy? První splátka ještě neproběhla, ale jen bych chtěla vědět,zda je možné to s exekutorem ještě vůbec zkoušet domluvit. Děkuji Vám za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

možnost domluvit se v případě ochoty exekutora určitě je. V ideálním případě je s exekutorem splátkový kalendář dohodnut v písemné formě a zároveň je odsouhlasen i věřitelem (v tomto případě by exekutor také zrušil exekuční příkaz). Zdůrazńujeme, že věřitel není povinen se splátkovým kalendářem souhlasit.

V případě, že souhlas věřitele chybí, exekutoři dohodu o splátkách zpravidla respektují za předpokladu, že dohodnuté splátky plníte řádně a včas. Na druhou stranu se může stát, že i přes to bude exekutor podnikat další kroky – např. zabavovat movitý majetek či exekucí postihne účet povinného.Tuto možnost domluvený splátkový kalendář pouze s exekutorem (bez souhlasu věřitele) bohužel zcela nevylučuje a může se tak dít např. na popud věřitele, podle něhož by exekuce mohla probíhat rychleji. Důležitý by tedy v tomto případě mohl být právě souhlas věřitele se splátkovým kalendářem – v tom případě by pro exekutora byl závazný.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 5.3.2014