Spoludlužník v insolvenci

Kategorie: Exekuce a Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den chtěla bych se zeptat když je můj spoludlužník v insolvenčním řízení a věřitel se o svou pohledávku přihlásil, může věřitel požadovat svou pohledávku i po mě v rámci exekuce? Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud jste vůči věřiteli v postavení spoludlužníků, má věřitel právo obrátit se na kteréhokoliv z vás. Účinky insolvenčního řízení se však vztahují jen na dlužníka, kvůli němuž je vedeno, nikoliv na Vás.

Další postup bude záviset na tom, zda byste plnil/a ještě v rámci svého podílu (ten je, pokud není domluveno jinak, pro všechny spoludlužníky stejný, pokud byste tedy byli dva, tak je podíl každého z vás jedna polovina, jestliže by nebylo domluveno jinak) a také, zda se tak stalo ještě před insolvencí nebo již za jejího průběhu. Pokud by Vás tyto informace zajímaly, upřesněte prosím svůj dotaz, popř. se můžete obrátit na některou z bezplatných poraden: http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/. Můžete také zkontaktovat insolvenčního správce, který řeší insolvenční řízení Vašeho spoludlužníka.

Pro úplnost dodáváme, že exekuce může být nařízena jen na základě exekučního titulu, z Vašeho dotazu však nevyplývá, jestli už jej věřitel dosáhl (např. má pravomocné a vykonatelné rozhodnutí soudu).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 14.4.2015