Rozdíl srážek v exekuci a oddlužení

Kategorie: Exekuce a Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den, slyšela jsem, že v oddlužení se dělají větší srážky než v exekuci. Je to pravda? Pokud ano, jak je to možné. Díky.

Odpověď:

Dobrý den,

v některých případech opravdu ano, nicméně to neplatí vždy.

Problematiku srážek upravují občanský soudní řád č.99/1963 Sb. a nařízení vlády č. 595/2006 Sb. o nezabavitelných částkách. Z těch zjednodušeně řečeno vyplývá, kolik smí být sráženo z příjmu s ohledem na stanovené okolnosti. Vliv na výši srážek mají tyto faktory:

– výše příjmu

– rodinný stav

– počet vyživovacích povinností

– charakter závazků – zda se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávky

Právě poslední bod je pro odpověď na Vaši otázku zásadní. Na přednostní pohledávky (např. výživné, dluhy vůči státu atd.) lze provádět srážky ve větším rozsahu. V oddlužení probíhajícím formou splátkového kalendáře (pokud není povolen tzv. zvýhodněný splátkový kalendář) probíhají srážky vždy, jako by se jednalo o přednostní pohledávky. Ne všichni dlužníci však mají přednostní závazky, proto se může stát, že je jim v oddlužení sráženo více, než kdyby měli  exekuční srážky. Bližší informace o postupu při výpočtu srážek naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/formy-exekuce/srazky-ze-mzdy/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 24.5.2014