Srážky z platu v oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,jak se vypočítá srážka z platu.Mám průměrně 16 000._ platu a srážku kolem 9 000._.V dubnu mi navíc vraceli daně a můj ins.správce mi dal splátku 17 000._ a opět nechal 9 000._.Chtěl bych se proto zeptat jak to má být, když budete potřebovat podrobnosti rád vám je zašlu.Předem moc děkuji. S pozdravem ,

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že se nachází v oddlužení, které probíhá formou splátkového kalendáře – konkrétně srážek z příjmu. Postup výpočtu srážek z příjmu v oddlužení je stejný jako v oddlužení. Pouze je potřeba počítat s tím, že dlužníkovi v oddlužení jsou prováděny srážky ve stejném režimu, jako dlužníkovi, který má prováděné exekuční srážky pro přednostní pohledávku, tj. ve větším rozsahu než jsou srážky v exekuci pro nepřednostní pohledávky. Výčet přednostních pohledávek je uveden v § 279 Občanského soudního řádu viz http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1963-99#cast6

Mechanismus srážek, tj. způsob výpočtu je popsán zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/formy-exekuce/srazky-ze-mzdy/.

Současně je možné provést orientační výpočet srážky z Vašeho příjmu zde: http://www.vyplata.cz/vypocty/vyse-nezabavitelne-castky-ze-mzdy-15.php?stayform=true . Nezapomeňte však při výpočtu nastavit, že se jedná o přednostní pohledávku.

Neuvádíte podrobnější informace k Vaší životní situaci (např. zda jste ženatý, máte vyživovací povinnosti vůči dětem apod.). Pokud bychom však vycházeli z předpokladu, že jste svobodný, bez vyživovací povinnosti, činila by srážka v oddlužení  z čisté mzdy 16.000,- Kč částku 6.823,- Kč.

Jak sám píšete, pro přesnější posouzení oprávněné výše Vám prováděných srážek  by bylo vhodné znát podrobněji Vaši situaci. Určitě je možné Vaši situaci konzultovat osobně v některé bezplatné poradně.  Zde přikládáme odkaz, na kterém naleznete kontakty http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/. Samozřejmě můžete svůj dotaz upřesnit i prostřednictvím naší internetové poradny.

Pokud Vás zajímá i přeplatek daně, tak informace naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/danove-vyrovnani-oddluzeni/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 25.5.2015