Srážky z předčasného důchodu v oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,
prosím o odpověď, jsme s manželem v insolvenci ,řádně splácíme, manžel má srážky z důchodu, já jsem nezaměstnaná, a chtěla bych požádat o předčasný důchod. Můžete mi sdělit, zda budou srážky i z mého důchodu, a zda mi něco zůstane? Nevím ,jak to mám udělat. Děkuji Vám a přeji hezký den.

Odpověď:

Dobrý den,

obecně lze říci, že i z předčasného důchodu lze provádět srážky v rámci oddlužení formou splátkového kalendáře. Jestli je to však možné v konkrétním případě závisí na výši tohoto důchodu – stejně jako Vašemu manželovi by i Vám musela zůstat tzv. nezabavitelná částka. Doporučujeme proto zkusit si zadat Vámi očekávanou výši předčasného důchodu zde: http://insolvencni-zakon.justice.cz/kalkukator-splatek.html. Zároveň je nutné zadat, že máte manžela a také uvést počet vyživovacích povinností, pokud nějaké máte.

V kolonce Měsíční splátka pro oddlužení Vám kalkulátor vypočítá částku, která by byla s ohledem na Vámi uvedené údaje srážena jako splátka na oddlužení, v kolonce Mzda k výplatě pak bude částka, která by Vám zbývala.

Pokud již oddlužení probíhá, nelze vycházet z kolonky Celková výše splátek pro oddlužení za 5 let, protože v ní uvedený výpočet vychází z toho, že je výše měsíční splátky vynásobena 60x (tj. 5 let, ročně provedeno 12 splátek). Pro výpočet toho, kolik by z Vašeho předčasného důchodu bylo celkem sraženo, je nutné měsíční splátku vynásobit počtem měsíčních splátek, které Vám a manželovi do konce oddlužení zbývají. V případě kdy by byl předčasný starobní důchod nižší než je Váš současný příjem, bude vhodné celkovou budoucí míru uspokojení věřitelů zkonzultovat také s insolvenčním správcem (zejména pokud je Vaše očekávaná míra úhrady závazků nezajištěným věřitelům nižší tj. máte menší rezervu).

Pro úplnost ještě dodáváme, že pokud byste pobírala předčasný důchod, nesmíte vykonávat žádnou výdělečnou činnost, která by zakládala účast na sociálním pojištění do doby, než dosáhnete řádného důchodového věku. Přivýdělek tak sice není zcela zakázaný, ale je omezený. Podrobnější informace o podmínkách souběhu předčasného starobního důchodu a přivýdělku naleznete zde:http://www.cssz.cz/templates/nejcastejsi-dotazy.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID=%7bF32F8E92-38CC-465D-BCDD-1A62B86C1B5E%7d&NRORIGINALURL=%2fcz%2fo-cssz%2finformace%2fnejcastejsi-dotazy%2fnejcastejsi-dotazy-duchodove-pojisteni%2ehtm&NRCACHEHINT=Guest#duchodove117

Pokud se rozhodnete požádat o přiznání předčasného důchodu, doporučujeme rovněž se ještě předtím obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení a ověřit si, kdy je pro Vás nejvýhodnější o něj požádat. Čím později totiž o důchod požádáte, tím méně bude krácen (vychází se z 90 denních období, pro krácení stačí i to, že z tohoto období zbývá jen část).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 25.1.2014