Student a dluh na zdravotním pojištění

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den, přišel mi dopis od zdravotní pojišťovny, že mám nezaplacené pojistné, ale já chodím do školy a na pojistné za mě přece hradí stát? Co mám dělat?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

je pravda, že za studenta, který se soustavně připravuje na budoucí povolání do dosažení věku 26 let, hradí zdravotní pojištění stát (viz http://www.vzp.cz/platci/informace/stat).

Pokud jste student mladší 26 let, zkuste kontaktovat zdravotní pojišťovnu a Vaší situaci jim popsat. Je možné, že buď z jejich strany, nebo ze strany školy došlo k omylu nebo pojišťovna nemá všechny potřebné informace. Škola Vás například nemusela nahlásit – povinnost hlásit důležité změny je totiž na pojištěnci, popř. jeho zákonném zástupci (viz http://www.vzp.cz/platci/informace/povinnosti-platcu-metodika/stat/oznamovaci-povinnost).

Je téměř jisté, že po Vás bude Vaše pojišťovna vyžadovat, abyste doložila potvrzení o studiu, pokud Vás škola nenahlásila, abyste mohla být vedena jako pojištěnec, za kterého hradí pojistné stát.

V případě že jste studentka, která je starší 26 let, bude potřeba dlužné pojistné uhradit, vyjma situace kdy by za Vás hradil stát zdravotní pojištění z jiného titulu (např. byste byla současně poživatelkou invalidního důchodu) nebo pokud by za Vás odváděl zdravotní pojištění zaměstnavatel tj. měla byste ho pokryto z jiného zdroje.

S pozdravem

Tým Dluhové labyrintu

Publikováno 19.11.2015