Trestní oznámení na věřitele

Kategorie: Exekuce a Ostatní

Dotaz:

Nevim co mam delat, pujcil sem si penize pres internet a uz sem je zplatil ale oni chteji dalsi penize. jak se mam branit, nechci jim ty penize dat, vyhrozuji mi exekutoem. muzu na ne dat trestni oznameni?

Odpověď:

Dobrý den,

 
K odpovědi na tuto otázku bychom museli znát smluvní podmínky, za jakých jste smlouvu uzavřel. Obecně platí, že věřitel může požadovat plnění pouze na základě právního důvodu. Jinak by případné plnění bylo bezdůvodným obohacením. Pro bližší posouzení situace by bylo na místě zvážit návštěvu některé občanské poradny, kde by Vám smluvní podmínky dokázali posoudit. Kontakty naleznete zde:
 
Co se týče vyhrožování exekučním řízením nutno podotknout, že k jeho zahájení je potřebný platný exekuční titul podrobněji viz http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/exekuce/faz-exekuce/zahajovaci-faze/. Nejčastěji se jedná o vykonatelný (pravomocný) rozsudek soudu. Může jít i o vykonatelné rozhodnutí soudu a jiného orgánu činného v trestním řízení, vykonatelný rozhodčí nález, notářský zápis se svolením k vykonatelnosti nebo vykonatelné rozhodnutí a jiný exekuční titul orgánu veřejné moci (správního orgánu). Bez uvedeného výkon rozhodnutí nebo exekuční řízení nelze zahájit. Samotné „vyhrožování“ exekutorem není trestným činem, stranou ponecháváme vydírání, lichvu apod. Pokud se tedy jedná opravdu „pouze“ o vyhrožování nařízením exekuce, obáváme se, že by Vaše trestní oznámení pouze zhoršilo případnou komunikaci s věřitelem. 
S pozdravem,
Tým Dluhového labyrintu.
Publikováno 27.12.2015