Trvalé bydliště a odpovědnost za závazky

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den. Synovec má trvalé bydiště společně se svojí sestrou, která neplatí různé poplatky a hrozí jí exekuce. Chtěla bych synovce přihlásit do nájmu k době do bytu. Chápu, že exekutor může po něm chtít platby za dobu společného soužití, ale bylo mi známou řečeno, že do exekuce může přijít i můj byt, ve kterém bude mít synovec nájem. Je to možné?
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že dlužníkem je sestra Vašeho synovce, tedy Vaše neteř. Pokud není synovec v postavení spoludlužníka nebo ručitele, neodpovídá za její závazky a tudíž proti němu nemůže být vedena exekuce. Trvalé bydliště je pouze evidenční údaj, nezakládá vzájemnou odpovědnost za závazky.

To samé platí i pro Vás – pokud nejste v roli povinného – tj. dlužníka, manželky dlužníka, spoludlužníka nebo ručitele, není možné, aby vůči Vaší osobě byla zahájena exekuce a zabaven Váš majetek. Je pravda, že někdy se stává, že dojde k zabavení drobného movitého majetku (u toho narozdíl např. od bytu nemusí být na první pohled jasný vlastník), který nepatří povinnému, v těchto případech má ale taková osoba možnost obrany. Bližší informace naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/znamypribuzny/bydlim-s-dluznikem/.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 20.8.2014