Smluvní úroky z prodlení vymáhané inkasní společností

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den,
dlužil jsem spořitelně za nesplácení úvěru. Nyní jsem dluh splatil inkasní společnosti, která dluh vymáhala. Zaplatil jsem jistinu společně se zákonným úrokem z prodlení. Tato inkasní společnost mě však stále obtěžuje telefonáty a emaily a stále po mě vymáhá doplatit smluvní úrok z prodlení v celkové výši 22,0%.Může po mě chtít více, než zákonný úrok? A jak se mohu neustálým, obtěžujícím telefonátům a emailům bránit?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

úvodem je třeba říci, že do konce roku 2013 nebylo možné sjednat si smluvní úrok z prodlení. To je možné až s účinností nového občanského zákoníku od počátku letošního roku.

Předpokládáme, že Váš závazek vznikl v loňském roce či dříve, nebylo tedy možné sjednat si odlišný úrok z prodlení od toho zákonného. Mohlo by se však jednat o smluvní pokutu. Vymáhat úrok z prodlení a zároveň smluvní pokutu současně je totiž možné. Doporučujeme proto dohledat, na jakém základě je Vámi uváděné navýšení o 22% vymáháno. Přesněji Vám bez znalosti podrobnějších informací v tuto chvíli odpovědět nemůžeme, pokud budete mít zájem, upřesněte prosím svůj dotaz.

Jestliže se domníváte, že inkasní společnost nejedná tak, jak by měla, můžete na toto jednání jednak upozornit věřitele – tj. spořitelnu, jednak podat stížnost u Asociace inkasních agentur – www.aiacz.cz.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 27.2.2014