Vykoupení podílu na domě v insolvenci

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den,
Chci se zeptat,má teta je v insolvenci a je vlastníkem ideální poloviny domu kde druhá polovina patří mě. Bohužel mě tlačí do prodeja za polivinu odhadní ceny. Na její část už je povolena aukce. Mě by zajímalo zda se dá zajít do banky kde peníze dluží,vyplatit jim dluznou částku a tím získat druhou polovinu? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

jestliže je Vaše teta již v insolvenčním řízení, je vícero možností, jak postupovat. Jednou z důležitých skutečností je, v jakém postavení je banka, které peníze dluží – jedná se o zajištěného věřitele (tj. má na té polovině domu zástavu)? Pokud ano, je opravdu hlavní názor banky. Jestliže však je nezajištěným věřitelem, musíte brát v potaz i další nezajištěné věřitele.

Vámi nastíněný postup, tj. dojít do banky a peníze jim vyplatit, však není tak jednoduše možný, obecně v rámci insolvenčního řízení prodej mimo dražbu však možný je. Určitě je důležité  zkontaktovat insolvenčního správce, který má insolvenční řízení Vaší tety na starosti (v obou případech, ať už bude banka zajištěný věřitel nebo ne) a probrat s ním vhodný postup. Kontakt na něj naleznete u informací o řízení Vaší tety na isir.justice.cz.

Nejprve tedy doporučujeme zjistit postavení banky z hlediska zajištění pohledávky, její názor na prodej mimo dražbu (pokud by byla zajištěným věřitelem) a poté kontaktovat insolvenčního správce.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 24.8.2015