Vymáhání dluhu po ručiteli, pokud je dlužník v oddlužení

Kategorie: Exekuce, Oddlužení, a Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
chtela bych se zeptat,jestli je mozne kdyz mam udelanou insolvenci,a ruciteli,ktery mi delal rucitele na pujcku,ktera spada do bankrotu,najednou prislo ze ma exekuci na plat na doplaceni pujcky?Je to mozne?
Předem velice dekuju za odpoved.

Odpověď:

Dobrý den,

možné to je – účinky oddlužení se totiž vztahují na Vás, jako na dlužníka, nikoliv na ručitele. Věřiteli tak nezaniklo právo obrátit se na ručitele.

Nezmiňujete se, zda se Váš ručitel přihlásil do insolvenčního řízení s tzv. podmíněnou pohledávkou nebo třeba s částkou, kterou za Vás již uhradil (pokud něco hradil).

Jestliže výše uvedený krok ručitel nestihl nebo nevěděl, že má učinit, není nic ztraceno. Dle § 18 Insolvenčního zákona může ručitel kdykoliv v průběhu oddlužení vstoupit do oddlužení s přihláškou své části pohledávky – jinými slovy, pokud by přihlášená pohledávka věřitele banky byla 100 tisíc Kč a ručitel věděl, že tento měsíc z ní uhradil 20 tisíc Kč, má právo vstoupit do oddlužení  (ideálně před datem, kdy insolvenční správce rozvrhuje splátku mezi věřitele) v rozsahu 20 tisíc Kč. Ty by také měly být zahrnuty do splátkového kalendáře a ručitel by měl být do této částky poměrně uspokojen. Pro úplnost dodáváme, že věřitel by měl vzít svoji pohledávku v rozsahu 20 tisíc Kč, které zaplatil ručitel, zpět.

Pokud ručitel řádně splácí za dlužníka každý měsíc splátku jeho dluhu, má právo ji každý měsíc přihlásit do oddlužení.  Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná obvykle o administrativní zátěž, většina insolvenčních správců a soudů preferuje úhradu ručitelovi pohledávky jednorázově za určité období, např. jednou za půl roku. Je tedy na místě se dohodnout s insolvenčním správcem a věřitelem na konkrétním postupu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že není vyloučeno, že by věřitel mohl žádat po Vašem ručiteli plnění. Z druhé strany má ručitel právo uplatnit, to co za Vás uhradil nebo případně uhradí, ve Vašem insolvenčním řízení.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 23.5.2015