Vymáhání dluhů po smrti jednoho z bývalých manželů v oddlužení

Kategorie: Oddlužení a Společné jmění manželů

Dotaz:

Dobrý den, můj bývalý manžel měl Krajským soudem povoleno oddlužení formou splátkového kalendáře, ale po 3 měsících splácení zemřel. Zajímá mne, co tedy bude s jeho dluhy. Je mi jasné, že půjdou do dědického řízení, kde budou dědici odmítnuty. Ale co dluhy, které byly zahrnuty do insolvence a ještě před povolením oddlužení vrámci těchto dluhú byly na mne jako na manželku povinného uvaleny exekuce? Budou je věřitelé vymáhat po mně, ačkoli nejsem přímo dlužník, ale dlužníkova manželka? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

v tomto případě bude velmi záležet na tom, zda se jednalo o dluhy ve společném jmění manželů nebo ne a jestli bylo společné jmění vypořádáno (a jak).

Uvádíte, že na Vás byly ještě před povolením oddlužení uvaleny exekuce jako na manželku povinného. Na manžela/ku povinného lze však exekuci uvalit pouze za trvání manželství (resp. na jeho účet a mzdu – více viz http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/exekuce-uctu-manzela-povinneho-a-oddluzeni/, http://www.dluhovylabyrint.cz/dotaz/exekuce-na-mzdu-byvale-manzelky-povinneho/). Pokud již exekuce neběží, je pravděpodobné, že byly zastaveny z důvodu, že již není splněna podmínka, že byste byla manželkou povinného. Pokud běží dále, lze soudit, že vůči těmto dluhům jste v pozici spoludlužníka – a v tom případě se opravdu věřitelé mohou obrátit i na vás. Účinky oddlužení Vašeho bývalého manžela (tedy i nemožnost vykonat exekuci) se totiž vztahovaly pouze na jeho osobu (nebyl-li podán společný návrh manželů), nikoliv na Vás.

Máte-li zájem o konkrétnější odpověď, upřesněte prosím svůj dotaz (zejména to, kdy a komu z vás dluhy vznikly, z jakého důvodu, od kdy do kdy trvalo manželství a jestli a jak bylo vypořádáno společného jmění manželů).

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 5.10.2014