Vymáhání dluhu zahraničním věřitelem

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobry den,
letos jsem jsem byl v Holandsku ubytovany v jednom kempu, kde se nam libilo, ale mel jsem tam jeste jinou rezervaci, kterou jsem zapomnel vcas zrusit a kemp po me chtel pozdeji dodatecne zaplatit 100% za zrusenou rezervaci. Pry to je podle jejich podminek, ktere jsem po internetu akceptoval, ale ja jsem na tohle vubec nereagoval. Po delsi dobe mi prisel email z kancelare soudniho vykonavatele v Holansku, ze mam u kempu dluh, a ze ho mam zaplatit do nejake doby, jinak to predaji soudu. Jak mam na tohle prosim reagovat, mam radeji pro klid zaplatit, nebo opet nemam reagovat? Maji jen moje jmeno, email a mozna adresu bydliste, ale nikoliv rodne cislo, nebo pas a obcanku. Je mozne takto se mnou zahajit soudni proces? Ja bych asi zaplatil pro klid, ale je to dost penez za neco, co jsem nevyuzil. Nyni s kempem uz neni zadna rec, tak musim jednat s kancelari vymahatele. Prosim o radu, dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel Vám na Váš dotaz nedovedeme uspokojivě odpovědět, protože nám nejsou známy dvě podstatné věci. První jsou zmíněné obchodní podmínky a pro jejich posouzení ještě podstatnější znalosti právního řádu Nizozemského království. Samotný fakt, že Vás kontaktoval vykonavatel ještě neznačí, že uplatňuje nárok, který by byl v souladu s nizozemským právním řádem. S Vašim problémem by Vám mohli pomoct v Evropském spotřebitelském centru ČR, které mimo jiné řeší i spory spotřebitelů ČR s podnikateli ze zemí EU (mimo České republiky). Uvedené centrum můžete kontaktovat zde:

http://www.evropskyspotrebitel.cz/

Obecně není vyloučeno, že se dá dluh v rámci Evropské unie vymáhat „přeshraničně“ a to prostřednictvím tzv. evropského platebního rozkazu. Bližší informace o něm  naleznete zde:

https://e-justice.europa.eu/content_order_for_payment_procedures-41-cs.do

http://www.evropskyspotrebitel.cz/evropsky-platebni-rozkaz/evropsky-platebni-rozkaz-63400

Současně není vyloučeno, že by se věřitel (tedy kemp) domohl ve své zemi exekučního titulu např. rozhodnutí soudu a následně si zajistil vymáhání své pohledávky v ČR. Exekuční tituly lze totiž v rámci EU za určitých podmínek vzájemně uznávat.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu.

Publikováno 23.11.2015