Vymáhání podílu na uhrazeném pojistném po ostatních spoluvlastnících

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
minulý rok jsem se s bratry a naší matkou, která je již dlouho v důchodu, rozhodli přepsat dům, ve kterém matka bydlí na nás, s tím, že matce zůstane dům k obývání jako – „věcné břemeno“. Jelikož jsme nyní podle smlouvy majiteli já moji dva bratři, platíme pojistku na dům my. Matka platí pouze provozní výdaje, jako topení a energie. S bratry jsem se dohodl tak, že platba za pojistku je odečítána trvalým příkazem z mého účtu a oni mi budou posílat svůj podíl na platbě. Jenže od začátku s nimi byly problémy, musel jsem je vždy sám urgovat a dohadovat se s nimi. Teď mi peníze přestali posílat úplně a na moje výzvy (SMS, telefonicky) nereagují nebo se o tom odmítají bavit, pořád slibují že peníze pošlou, ale to neudělají. Došla mi už s nimi trpělivost, neboť nejde o zrovna malou částku a přidali se k tomu ještě další spory. Chtěl bych se proto zeptat, zda jakou cestou po nich mohu tyto peníze vyžadovat. Mám k dispozici smlouvu o podílovém spoluvlastnictví, kde je uvedeno, že pojistku budou platit noví majitelé, tedy mi tři. Také mám u sebe záznam z katastru a výpisy z účtu, kde jsou uvedeny transakce, když mi peníze ještě posílali.

Děkuji předem za pomoc.

Odpověď:

Dobrý den,

podíloví spoluvlastníci se mají na hospodaření s předmětem spoluvlastnictví podílet dle velikosti svých podílů. Pokud některý z nich hradí nad rámec svého podílu, má právo vyžadovat po ostatních to, co odpovídá jejich podílům.

Určitě tedy můžete částky, které by poměrově odpovídaly podílům Vašich bratrů vymáhat. Základní postup pro vymáhání pohledávky naleznete zde: http://www.dluhovylabyrint.cz/potrebuji-informace/veritel/pujcil-jsem/.

Zcela jistě je vhodné zaslat jim ještě předtím (tj. více jak 7dnů), než se obrátíte na soud, předžalobní upomínku, abyste mohl nárokovat uhrazení souvisejících nákladů.

Dle toho, co píšete, máte zřejmě i dost důkazů (smlouvu – předpokládáme, že darovací, výpisy z účtu, výpis z katastru nemovitostí, jistě máte i smlouvu s pojišťovnou apod.), je tedy pravděpodobné, že byste mohl podat i návrh na vydání platebního rozkazu.

Vzor návrhu na vydání platebního rozkazu můžete získat v některých bezplatných poradnách, kontakty naleznete zde:http://www.dluhovylabyrint.cz/kam-pro-radu/

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 13.6.2014