Vymáhání promlčeného dluhu

Kategorie: Ostatní

Dotaz:

Dobrý den,
mám dluh který už by měl být 5 let promlčený. ALe,zajímalo by mě,nemá to exekutor,ale vymáhací a dražební kancelář a poslali dopis k mým rodičům,kde jsem nikdy neměla hlášené trv.bydliště a já jim nikdy nic nepodepsala jen jednou jednu splátku jsem zaslala. Takže můj dotaz zní,,když jsem jim poslala cca před 3,5roky jednu splátku jestli i tak je dluh promlčený a jak si mohli dovolit a vůbec najít adresu mých rodičů,když jsem tam nikdy neměla adresu a mám jiné příjmení?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

bez znalosti bližších okolností nejsme schopni říci, jestli je dluh promlčený nebo ne. Záleží na tom, o jaký dluh se jedná, jak bylo dohodnuto, že bude splácen, zda se jím již zabýval soud či rozhodce atd.

V každém případě částečné hrazení dluhu po jeho případném promlčení nijak neprodlužuje promlčecí lhůtu.

Jakým způsobem společnost, která zaslala dopis na adresu Vašich rodičů, ke kontaktu přišla, nelze říci – některé vymáhací společnosti např. spolupracují s detektivními kancelářemi. Nicméně se můžete obrátit na Úřad na ochranu osobních údajů (www.uoou.cz) a nechat toto prověřit.

Otázku promlčení dluhu také můžete osobně zkonzultovat v některé z občanských poraden. Jejich seznam včetně kontaktů naleznete na www.obcanskeporadny.cz

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 30.4.2015