Výmaz exekutorského zástavního práva

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den, můj otec se dostal již před několika lety (cca 8 let) při podnikání do exekuce, kterou v určitých splátkách splácí, exekuce se dotkla i platu mé matky a spadá na veškerý majetek mých rodičů. Ten je pozastaven. Koncem minulého roku jsme za otce zaplatili bance dluh posledních 60.000. Otec kontaktoval exekutora a vyčkává na jeho vyjádření. Již čekáme přibližně 2 měsíce. Mně se v tomto případě jedná o byt po rodičích, který bychom s přítelkyní měli po splacení dluhu dostat. Rádi bychom jej již rekonstruovali, ale přítelkyně je opatrná a chce samozřejmě jistotu, že byt bude v našem vlastnictví. Čekáme na vyjádření exekutora… Můžete mi prosím přibližně říct, jak dlouho může v tomto případě trvat oddlužnění a získání majetku do opětného vlastnictví? Zřejmě ještě bude chtít exekutor nějaké výdaje? Já bych o ten byt moc stál, protože jsem v něm prožil dětství a mám k němu i k místu osobní vztah. Snažíme se situaci popohnat, již čekáme 3 roky a nevyhledáváme jiné možnosti bydlení. Rádi bychom založili rodinu a tato tíživá situace je pro nás komplikací. Moc děkuji za jakoukoliv dobrou radu.

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že na bytu vázne exekutorské zástavní právo.

Je pravda, že kromě samotného závazku vůči věřiteli hradí dlužník i náklady exekuce, tedy odměnu a náhradu hotových výdajů exekutora. Teprve po uhrazení všech těchto částek může dojít k výmazu exekutorského zástavního práva. Nedokážeme Vám však říci, zda a případně jakou částku by exekutor mohl ještě požadovat. Záleží na to, zda již byly náklady exekuce také průběžně hrazeny či nikoliv. Zkuste od otce zjistit, zda disponuje dokumentem „Příkaz k úhradě nákladů exekuce“, což je vlastně jakési vyúčtování.

Zánikem dluhu zaniká i exekutorské zástavní právo, ale přirozeně nějakou dobu trvá, než katastr nemovitostí provede výmaz. Další informace naleznete např. zde: http://www.ekcr.cz/1/exekutori-radi/826-21-exekutorske-zastavni-pravo?w=.

Pokud se po výmazu rozhodnete domluvit se s rodiči na procesu darování, doporučujeme předtím ověřit si, zda již otec žádné další dluhy nemá a toto zanést i do darovací smlouvy. Případní věřitelé by totiž darování mohli napadnout.

Pokud budete mít konkrétní dotazy na postup exekutora, můžete se obrátit i na online poradnu Exekutorské komory – http://www.ekcr.cz/polozit-verejny-dotaz.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu