Výmaz z NRKI

Kategorie: Exekuce

Dotaz:

Dobrý den,
díky zamítnutí hypotéky z důvodu záznamu v NRKI kůli leasingu z roku 2007 , který byl řešen Exekučním příkazem srážkami ze mzdy r. 2010 , zrušeným v srpnu 2012.
Po vznešení dotazu žádosti a reklamace mi bylo zděleno od poskytovatele leasingu :
přestože dlužnou částku aktivně léta nevymáhají, neznamená, že ji popřeli, nemají příznivější stanovisko, jen poníženou dlužnou zbylou částku údajné pozůstalé části dluhu, exekučně byla prý stržena jen část…. ?! Takto vyplula na světlo tahle pro mě znepokojivá nesrovnalost, která by tam byla věky věků, nikdo o ni neměl ani ponětí nechtít hypotéku…
Jak dále postupovat , nikdo po mě uhrazení teto sumy nikdy nevyžadoval, jaká je případně promlčecí doba s ohledem, že jsem pohledávku uhradil exekučně?
Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsme pochopili, že Vám jde jednak o záznam v Nebankovním registru klientských informací (dále NRKI), jednak o délku promlčení.

Co se týče NRKI, tak dle informací na jejich internetových stránkách i ověřených na telefonické lince, je pro ně důležitá délka smluvního vztahu. Pokud by poskytovatel leasingu od smlouvy odstoupil, smluvní vztah tím zaniká a měla by se začít odpočítávat čtyřletá lhůta, po níž by mělo dojít k výmazu. Toto je obecný postup, doporučujeme proto kontaktovat NRKI a ověřit si, jaké informace jim poskytovatel leasingu o Vašem závazku předal.

Co se týče promlčení, exekuční titul (tj. pravomocné a vykonatelné rozhodnutí soudu, rozhodčí nález atd.), kterého Váš věřitel dosáhl, má promlčecí dobu 10 let. Po dobu exekuce je však tato lhůta „zmražena“, ve skutečnosti tak může trvat déle, pokud byla exekuce zastavena a dluh nebyl zcela vymožen.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 24.8.2015