Výpis z rejstříku trestů a oddlužení

Kategorie: Oddlužení

Dotaz:

Dobrý den, potřebuju vědět, jak dlouho musím mít čistý trestní rejstřík, když chci vyhlásit osobní bankort. Měl jsem podmínku, která mi skončila vloni. Děkuju.

Odpověď:

Dobrý den,

do konce roku 2013 byl jednou z podmínek vstupu do oddlužení v ideálním případě čistý trestní rejstřík. Resp. dle insolvenčního zákona neměl mít dlužník vstupující do oddlužení nezahlazené trestné činy majetkové a hospodářské povahy. Praxe soudů však byla taková, že většina z nich požadovala zcela čistý trestní rejstřík.

V současné době, tj. od 1. ledna 2014 již v zákoně výslovný požadavek na absenci nezahlazených trestných činů není, dokonce tuto kolonku již nenajdeme ani ve formuláři Návrhu na povolení oddlužení. Z druhé strany výpis z rejstříků trestů je stále požadován jako povinná příloha k Návrhu na povolení oddlužení. Nadále je tedy dobré, když má dlužník žádající o oddlužení čistý trestní rejstřík, přičemž nikde nebylo ani není uvedeno, jak dlouho je potřeba mít výpis z rejstříků trestů „čistý“.

Nezmiňujete o jaký trestný čin se ve Vašem případě jednalo. Obecně však platí, že u trestů spadajících pod ust. § 73 a následující (v zásadě se jedná o „zákazy“) Trestního zákona nastává zahlazení automaticky vykonáním trestu. Zároveň je vhodné si „pohlídat“, aby také k tomuto datu došlo k výmazu záznamu z rejstříku trestů. Podle Vámi popsané situace byste tedy měl mít patrně již teď výpis z restříků trestů bez uvedení záznamu.

S pozdravem

Tým Dluhového labyrintu

Publikováno 15.6.2014